SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Walka ze zmianami klimatycznymi w Radomiu. Wiaty pokryte zielenią

fot. UM Radom

Radom realizuje kompleksowe działania adaptacyjne do zmian klimatu przez zagospodarowanie wody i zieleni w mieście. W centrum miasta pojawiły się wiaty przystankowe pokryte roślinnością. To jedno z innowacyjnych rozwiązań realizowanych w ramach programu LIFE.

Zielone wiaty przystankowe są przykładem wykorzystania pokrytych zielenią dachów jako sposobu na zagospodarowanie wody opadowej, redukcji zanieczyszczeń powietrza i osłabienie negatywnych efektów zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła.

Nie tylko estetyka

Dachy wiat przystankowych są porośnięte rozchodnikiem. Zieleń znajduje się też na tylnych ścianach wiat. Zadaszenia są zaopatrzone w specjalny system odwodnienia, którego znaczna część jest schowana pod ziemią – wyjaśnił wiceprezydent Konrad Frysztak.

Podobne rozwiązania stosuje się w innych europejskich miastach, gdzie roślinnością pokrywane są dachy hal sportowych czy innych dużych obiektów. – To poprawia estetykę, a jednocześnie zieleń, która na nich rośnie sprawia, że będzie to doskonałe miejsce odpoczynku dla ptaków oraz owadów w czasie upałów – stwierdził wiceprezydent. Zaznaczył, że dzięki odpowiednio dobranej roślinności zmniejsza się odpływ deszczówki, co obniża temperaturę w mieście w okresie letnim.

Demonstracyjne zielone wiaty to element realizowanego od kilku lat w Radomiu programu LIFE RADOMKLIMA – „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miejskiej Radomia”.

Eko-inwestycje

W ramach projektu wprowadzane są działania adaptacyjne z wykorzystaniem zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych i tzw. błękitno-zielonej infrastruktury.

W ramach projektu planowane jest m.in. oczyszczenie największego miejskiego zbiornika wodnego – zalewu na Borkach. Kolejne etapy programu przewidują m.in. przywrócenie naturalnego biegu przepływającej przez Radom rzeki Mleczna oraz stworzenie nowego zbiornika retencyjnego na Potoku Północnym, o pow. blisko 2 ha. Ma on pełnić funkcję zarówno retencyjną, jak i rekreacyjną.

W planach jest również budowa na terenie miasta ok. 20 mniejszych zbiorników i niecek chłonnych, w których gromadzić się będą wody opadowe w pobliżu miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami.

Radomski projekt jako jedyny z Polski i Europy środkowo-wschodniej został wybrany w 2016 r. w konkursie Programu UE LIFE „Adaptacje do zmian klimatu”. Projekt ma być wdrożony do końca roku 2020. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 24 mln zł, z czego ponad 12 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych, a prawie 6,5 mln zł pochodzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj też:

Nowe przegubowce na ulicach Radomia. „Pełne wyposażenie”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone