SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zgłoszenia do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy do 10 lipca

fot. Pixabay

Do 10 lipca można zgłaszać książki do tegorocznej Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego – podał Instytut Książki. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie, wyjątkowo w tym roku, elektronicznej wersji książki wydanej w 2019 r.

Na stronie IK poinformowano, że konkurs dotyczy książek, które ukazały się w Polsce w 2019 r. „W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe” – dodano.

Jak napisano, „z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej oraz osobę patrona, autora słynnych „Rozmów z katem”, jury liczy na obecność w konkursie książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelników”.

Spośród zgłoszonych książek jury wybierze dziesięć nominacji. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę „Temperówkę” projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej ASP, replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu br.

Warunkiem uczestnictwa – wysłanie książki w formie elektronicznej

Zaznaczono, że „warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie – wyjątkowo w tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią – elektronicznej wersji książki (w formacie epub, mobi lub pdf) na adres nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl„. Termin zgłoszeń upływa 10 lipca 2020 r.

Wyróżnienie ustanowione w grudniu 2018 r. uchwałą Rady Miasta Warszawy jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski po 1918 r.

Patron nagrody Kazimierz Moczarski (1907-75) był prawnikiem, dziennikarzem, pisarzem, żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie był przez 11 lat więziony przez komunistów. W 1949 r. przebywał w jednej celi wraz z Juergenem Stroopem, niemieckim oficerem odpowiedzialnym za zagładę getta warszawskiego. Owocem ich rozmów były opublikowane w 1977 r. „Rozmowy z katem” – książka przybliżająca życiorys niemieckiego zbrodniarza, ujawniająca kulisy działania nazistowskiej machiny śmierci.

Czytaj też: Teatr Powszechny w Radomiu rusza za niespełna dwa tygodnie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone