SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„ZDM gotowy usunąć lub przesunąć fotoradary”. Wnioski po kontroli

fot. ZDM

Zakończyła się kontrola mazowieckiego konserwatora zabytków na moście Poniatowskiego w Warszawie. Działania trwały trzy dni. Aktualnie są przygotowane dokumenty pokontrolne – poinformowano. Jak zaznaczył konserwator we wpisie w mediach społecznościowych, Zarząd Dróg Miejskich „wyraził gotowość usunięcia lub przesunięcia fotoradarów”.

„Aktualnie są przygotowane dokumenty pokontrolne” – poinformował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. Kontrola rozpoczęła się we wtorek 8 czerwca i zakończyła w piątek 11 czerwca.

Jak przekazał konserwator, „celem planowanej kontroli na Moście Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie była ocena stanu zachowania całej budowli”. W trakcie oględzin „został dokładnie sprawdzony stan poszczególnych elementów mostu, jak i planowany zakres przyszłych prac remontowych”. Jednym z kontrolowanych obiektów było sześć fotoradarów „i ich wpływ na stan mostu”. Jak zaznaczył konserwator „ZDM wyraził gotowość usunięcia lub przesunięcia fotoradarów„.

Do tej pory fotoradary nie działają. Urządzenia nie zostały jeszcze przekazane przez miasto Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego, który jest uprawniony do prowadzenia kontroli z wykorzystaniem tego typu urządzeń.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zwróciło się do Mazowieckiego Konserwatora Zabytków z prośbą o potwierdzenie, czy lokalizacje urządzeń na moście Poniatowskiego, w których zostały zainstalowane, uzyskały jego akceptację – poinformowała rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak.

Spór trwa od tygodni

Spór o lokalizację i wygląd wolno stojących szaf radarowych na zabytkowym moście Poniatowskiego toczy się od ponad trzech tygodni. Mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki zawnioskował o zmianę ich lokalizacji, tłumacząc, że nie znał ich dokładnego położenia. ZDM odpowiedział, że „Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków prawie rok temu wydał zgodę na montaż fotoradarów na moście i na wiadukcie w zakresie i sposobie wykonania określonym w programie robót, który był załącznikiem do tej zgody, i w którym jest zarówno ich wygląd, jak i mapa z lokalizacją„.

Krytykowany był też wygląd fotoradarów. – Wygląd fotoradarów i ich ulokowanie w stosunku do jezdni określają przepisy. Nie są ładne, ale przez lata wszyscy zawsze chcieli, by były jak najbardziej jaskrawe. No to w przepisach są – napisał na Facebooku Zarząd Transportu Miejskiego.

Radary na moście Poniatowskiego usytuowane są po obu brzegach Wisły. Gdy już zaczną działać, kierowcy jadący w kierunku Pragi będą musieli na nie uważać przy wieżycy, następnie nad ul. Solec, a także nad Wisłą. Na pasie dla jadących z Pragi w kierunku centrum pierwszy fotoradar będzie kontrolował prędkość przed Wybrzeżem Szczecińskim, następny niemal na wysokości lewego brzegu Wisły, a ostatni nad ul. Kruczkowskiego.

Czytaj też:

Warszawa. Fotoradary na m. Poniatowskiego nadal nieczynne

Znamy wyniki ekspertyzy ws. zawalenia się rusztowania w Ursusie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone