SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zawalają się ostrzelane w Mariupolu bloki. Ludzie nie mają gdzie mieszkać

Wojna w Ukrainie/fot. Mykola Kalyeniak/PAP

W Mariupolu zaczęły zawalać się ostrzelane budynki. Siły ukraińskie wycofały się z Lisiczańska w obwodzie ługańskim. W obwodzie sumskim ewakuowano szkolny ośrodek psychoneurologiczny. Wtorek 5 lipca to 132. dzień walk o wolność Ukrainy.

Ze wsi Atinskie w obwodzie sumskim w poniedziałek ewakuowano szkolny ośrodek psychoneurologiczny, który w niedzielę został ostrzelany z moździerzy przez rosyjskich najeźdźców, napisał w Telegramie szef obwodowej administracji Dmytro Żywickij, informuje Ukrinform.

„Dzisiaj ewakuowano atiński ośrodek psychoneurologiczny z internatem. Od początku wojny proponowaliśmy ewakuację tego obiektu, ale nauczyciele i wychowawcy odmówili. Po zmianie sytuacji z ostrzałem na granicy ponownie podnieśliśmy kwestię ewakuacji obiektu. Zaplanowaliśmy to na początek tego tygodnia” – zaznaczył Żywickij.

Dodał, że pracownicy i podopieczni placówki są obecnie bezpieczni. Umieszczono ich w osobnym bloku na terenie podobnej szkoły z internatem. Ranni w wyniku niedzielnego ostrzału są pod opieką lekarzy.

Jak podał Ukrinform, w niedzielę na teren obwodu sumskiego rosyjscy najeźdźcy wystrzelili ponad 230 min i pocisków.

Zniszczony Mariupol

W okupowanym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, zaczęły zawalać się ostrzelane przez armię rosyjską budynki – informuje Petro Andriuszeczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta. W uszkodzonych blokach wciąż mieszkają ludzie.

„W Mariupolu zaczęły zawalać się uszkodzone budynki. Pierwszy wczoraj (…), w piwnicy była kobieta, którą na szczęście udało się wydostać spod gruzów” – pisze Andriuszczenko.

Według niego przyczyną zawalenia się budynku są „piwnice pełne wody”, co z kolei – jak dodaje – jest spowodowane „eksperymentami z dostawami wody”.

„Woda kończy to, co rozpoczęły bomby okupantów” – dodał doradca mera.

Jak ocenił, w mieście nie ma żadnych „bezpiecznych budynków, ale nadal mieszkają tam ludzie”. „Bo nie mają gdzie indziej” – wskazał Andriuszczenko.

Piekło w Ługańsku

Ukraińscy obrońcy przeszli w obwodzie ługańskim przez piekło – oświadczył w poniedziałek szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. W niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o wycofaniu się ukraińskich sił z Lisiczańska w tym obwodzie.

– Obwód ługański powstrzymywał wroga przez ponad cztery miesiące, zadawał po jego stronie szalonych szkód i niestety tracił sam; to cena, o jakiej warto pamiętać – powiedział Hajdaj.

Cztery miesiące bohaterskiej obrony. Te walki były najcięższe, nasi obrońcy przeszli (przez) piekło – podkreślił.

Gubernator dodał, że Rosja ma przewagę nad Ukrainą pod względem uzbrojenia, ale Kijów odbije wszystkie zajęte tereny, kiedy dorówna Moskwie w kwestii broni.

Wcześniej w poniedziałek Hajdaj napisał w komunikacie na serwisie Telegram, że szturmujące Lisiczańsk oddziały rosyjskie miały dziesięciokrotną przewagę liczebną nad siłami ukraińskimi.

Czytaj też:

Wojna w Ukrainie. Ukraińska armia odzyskała kontrolę nad Wyspą Węży

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone