SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zatrzymano cudzoziemców i Polkę. Mieli ułatwiać pobyt obcokrajowcom

Zatrzymanie podejrzanych/fot. www.strazgraniczna.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali trzech cudzoziemców i Polkę w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. Mieli nielegalnie ułatwiać obcokrajowcom pobyt w Polsce poprzez fikcyjne zatrudnienie. W ich procederze wyłudzić karty pobytu miało ponad pół tysiąca cudzoziemców.

Według informacji funkcjonariuszy straży granicznej, w skład grupy przestępczej, która ułatwiała pobyt cudzoziemcom w Polsce wchodzili obywatel Azerbejdżanu, dwóch obywateli Ukrainy narodowości azerskiej oraz Polka – małżonka jednego z nich.  – Grupa za pośrednictwem „firm słupów” fikcyjnie zatrudniła co najmniej 537 cudzoziemców pochodzących m. in. z Azerbejdżanu, Rosji, Gruzji, Ukrainy, Uzbekistanu, Turcji, Pakistanu, Iranu, Iraku, Kazachstanu, by następnie wyłudzić karty pobytu oraz zezwolenia na pracę, które umożliwiały cudzoziemcom nielegalny wjazd i pobyt na terytorium RP oraz innych państw UE – tłumaczyła rzeczniczka prasowa Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dagmara Bielec-Janas.

Trzy miesiące aresztu

Do zatrzymania czwórki podejrzanych doszło w zeszłym tygodniu w Warszawie i okolicach Grójca.  – W wyniku zatrzymania osób oraz przeszukania zarówno ich miejsca zamieszkania jak i siedzib spółek, funkcjonariusze zabezpieczyli liczne dokumenty, nośniki elektroniczne świadczące o przestępczej działalności grupy, a także majątek w postaci samochodów, sprzętu elektronicznego o wartości około 470 tys. złotych – dodała funkcjonariuszka Straży Granicznej. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Radomiu, gdzie usłyszeli zarzut organizowania nielegalnego przekraczania granicy RP oraz umożliwiania i ułatwiania nielegalnego pobytu cudzoziemcom na terenie RP w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. – Wobec trójki mężczyzn zastosowano tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy, z kolei kobieta – postanowieniem sądu została zwolniona. Zatrzymanych cudzoziemców osadzono w Areszcie Śledczym w Radomiu do dyspozycji Prokuratury Okręgowej w Radomiu – podała Bielec-Janas.

Czytaj też:

Okęcie. Zatrzymano obcokrajowca z fałszywym paszportem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone