SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Zarzuty dla 35-latka za nielegalne poszukiwanie skarbów

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Policjanci z Garwolina zatrzymali mężczyznę, który na własną rękę i bez wymaganych zezwoleń poszukiwał za pomocą wykrywacza metali zakopanych w ziemi zabytkowych przedmiotów. Mundurowi znaleźli u 35-latka m.in. skorodowany hełm, magazynki do karabinów i bagnety na broń.

Jak poinformowała w środę sierż. szt. Małgorzata Pychner z garwolińskiej policji, w weekend właściciel terenu w gminie Sobolew, na którym znajduje się zabytkowy dworek i park, zawiadomił policję, że dwaj nieznani sprawcy weszli na jego posesję, prawdopodobnie w poszukiwaniu historycznych pamiątek.

Mężczyźni przeszukiwali ziemię, używając wykrywaczy metali. Na widok właściciela uciekli – przekazała policjantka.

Brak zezwolenia

Dodała, że jeszcze tego samego dnia mundurowi zatrzymali jednego z mężczyzn. 35-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego nie miał wymaganego zezwolenia na poszukiwanie zabytków. Tymczasem w jego domu znaleziono różnego rodzaju stare przedmioty, m.in. skorodowany hełm, korpusy po pociskach, magazynki do karabinów, rączki do granatów przeciwczołgowych, bagnety na broń.

Mężczyzna usłyszał zarzut poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków bez zezwolenia. Grozi mu za to grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Trwają czynności zmierzające do ustalenia drugiego sprawcy.

Rzeczniczka przypomniała, że miłośnicy historii mogą legalnie prowadzić poszukiwania zabytkowych przedmiotów. – Wystarczy zwrócić się do wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków o wydanie odpowiedniego pozwolenia – zaznaczyła sierż. szt. Pychner.

Czytaj też:

Zielonka. Były wojskowy miał atakować przechodniów igłą

Wołomin. Starostwo zamyka drogę i wyznacza 14 razy dłuży objazd

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone