SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zapomniany Mariensztat? Jezierska: dlaczego miasto tak zaniedbało ten piękny teren?

fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0

– Cały ciąg komunikacyjny Mariensztatu jest oddzielony od Krakowskiego Przedmieścia, a ciągłość historyczna została drastycznie przerwana. To miejsce jest niezwykle malownicze, z bogatą historią. Przecież to była pierwsza osada, jaka powstała na terenie Warszawy, co niestety zostało zapomniane – mówił w audycji „Jest sprawa” Alojzy Kiziniewicz, mieszkaniec warszawskiego Mariensztatu. – Dlaczego miasto tak zaniedbało ten piękny teren i zostawiło ludzi samym sobie – pytała natomiast Barbara Jezierska, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Goście RDC rozmawiali o warszawskim Mariensztacie, który – jak tłumaczyli – niszczeje i staje się coraz bardziej zapomniany, chociaż znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowskiego Przedmieścia. Jak powiedziała Aleksandra Stępień ze Stowarzyszenia „Miasto Moje a w Nim”, degradacja Mariensztatu rozpoczęła się w latach 50. – Krytykowano, że tamtejsze mieszkania są przeludnione i mają braki w wyposażeniu. Było tam dużo imprez, ale po nich pozostawały tylko rozpadające się sceny, kable czy ślady po gwoździach. To wszystko tworzyło nieciekawy obraz tego miejsca – tłumaczyła.

Alojzy Kiziniewicz, mieszkaniec Mariensztatu przyznał, iż miejsce to traktuje się jako zaplecze do organizacji wszelakich imprez, by ustawić tam WC lub parking. – Dobrym przykładem jest tutaj historyczna ulica Bednarska, która w przeszłości prowadziła do przeprawy mostowej i jest oryginalnie zachowana. Na górze tej ulicy, przy Skwerze Hoovera jest pawilon WC. Cały ciąg komunikacyjny Mariensztatu został oddzielony od Krakowskiego Przedmieścia, a ciągłość historyczna jest drastycznie przerwana. To miejsce jest niezwykle malownicze, z bogatą historią. Przecież to była pierwsza osada, jaka powstała na terenie Warszawy, co niestety zostało zapomniane – podkreślił.

„Zjeżdża skarpa”

Gościem audycji była również Barbara Jezierska, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków, która podkreśliła, że na lata 2005-2013 został przygotowany program rewitalizacji dla Mariensztatu, który zakładał jego remont. – Nic nie zostało zrealizowane, a projekt zakładał remonty kamieniczek i budynku Bednarska 9, gdzie miał być klub jazzowy. Planowana była również odbudowa kamienicy przy Bednarskiej 26 z przeznaczeniem na hotel turystyczny – tłumaczyła.

Dodała, że na Bednarskiej doszło do tego, że nie można tam spacerować, ponieważ jest to niebezpieczne. – Przede wszystkim zjeżdża skarpa. To jest największe zagrożenie dla Mariensztatu. Tam brakuje też zaplecza turystycznego, gdzie można by coś zjeść. Dlaczego miasto tak zaniedbało ten piękny teren i zostawiło ludzi samym sobie? Być może, gdyby mieszkał tam jakiś poseł albo radny, to coś by się zmieniło – pytała w audycji „Jest sprawa” Barbara Jezierska, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone