SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szczepienia na COVID-19. Kolejki do zapisów w punktach na Mazowszu

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19/fot. PAP/Leszek Szymański

Trwają zapisy osób powyżej 80. roku życia na szczepienia przeciwko COVID-19. Rejestracja ruszyła w piątek o północy w internecie, działa też specjalna infolinia. Wielu seniorów wybrało jednak trzecią opcję – wizytę w przychodni. W punktach podstawowej opieki zdrowotnej w Warszawie tworzyły się kolejki.

Myślę, że wygląda to podobnie jak w całej Polsce. Większość osób w podeszłym wieku woli zapisać się osobiście, tworzą się kolejki. Za chwilę nie będziemy mieli wolnych miejsc na najbliższe terminy – mówi w rozmowie z RDC dyrektor przychodni Attis na warszawskiej Woli, Wojciech Kłosiński.

Proponujemy znalezienie innego miejsca, nie możemy odsyłać pacjenta z kwitkiem. To jest też pewna konsekwencja ilości szczepionek – na każdy tydzień dostępnych będzie 30 dawek – zaznacza Kłosiński.

To powoduje, że wkrótce może być trudno wskazać seniorom inną przychodnię. NFZ i ministerstwo zdrowia apelują, aby osoby starsze korzystały ze specjalnej infolinii 989 – wówczas konsultant wskaże wolne terminy i najbliższe możliwe lokalizacje. Podobnie w internecie, na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Dużo chętnych w Płocku

Ogromne zainteresowanie seniorów szczepieniami przeciw koronawirusowi jest także w Płocku. Przed Przychodnią Specjalistyczną przy ul. Miodowej od rana ustawiła się długa  kolejka. Do 11:00 zapisało się ponad 750 osób.

Placówka zaplanowała szczepienia dla ponad 1600 pacjentów – mówi Katarzyna Brzezińska, kierownik Przychodni. – Mamy dwa zespoły, ale wszystko będzie uzależnione od tego, jaka będzie zgłaszalność. Zapisujemy te osoby z wyprzedzeniem, dlatego zapisujemy troszeczkę większą liczbę osób, żeby mieć w rezerwie, żeby się te dawki nie marnowały. Żeby ktoś był pod telefonem – wyjaśnia.

Pierwszy pacjent zostanie zaszczepiony 25 stycznia o 13.00. Inne płockie przychodnie także potwierdzają, że zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże.

Zajęte infolinie w Siedlcach

Zajęte infolinie, a w kolejkach kilka starszych osób – tak natomiast wygląda sytuacja w Centrum Medyczno-Diagnostycznym w Siedlcach. To największa placówka zdrowotna w regionie, która będzie szczepiła na koronawirusa.

U nas nie było problemów – mówi prezes Paweł Żuk. – Nie ma zadymy. Wiadomo, linie są obciążone, ale wszyscy chętni mogli się zapisać do elektronicznej kolejki. Oczywiście teraz wybieramy z tej listy tych 80 plus i będziemy ich zapisywać. Czyli już trochę wcześniej zbieraliśmy chętnych do szczepienia – tłumaczy.

Na elektronicznej liście do szczepienia jest już kilka tysięcy osób z czego osób powyżej 80 roku życia – 900. Drugie tyle miejsc czeka na tych seniorów, którzy zaczęli zapisy dzisiaj.

Na całym Mazowszu liczba osób w wieku powyżej 80 lat to ok. 384 tys. 22 stycznia ruszą zapisy seniorów „70 plus” – to kolejnych 388 tysięcy pacjentów.

Czytaj też:

Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja seniorów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone