SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zalew nad Jagodnem miejscem rekreacji? Wędkarze protestują

fot. PZW Radom

Wędkarze z regionu radomskiego protestują przeciwko decyzji radnych powiatu. Chodzi o zniesienie strefy ciszy nad zalewem w Jagodnie. Starostwo podkreśla, że chce aby wszyscy mogli korzystać z zalewu.

Dopuszczenie tam motorówek doprowadzi do dewastacji akwenu i przyrody – mówi Antoni Chmura Prezes Okręgowego Związku Wędkarskiego w Radomiu. – Prowadzenie pojazdów pływających, spalinowych na ten mały, 35-hektarowy zbiornik doprowadzi do jego zniszczenia. Niszczony będzie rybostan oraz rośliny. Nie ma on oficjalnie funkcji rekreacyjnej, a przyrodniczą – podkreśla.

Protestom dziwi się rzecznik starostwa radomskiego Marcin Genca. Twierdzi, że w 2019 roku w sezonie letnim została zniesiona tymczasowo strefa ciszy i nikomu to nie przeszkadzało. – Wówczas nie było żadnej reakcji wędkarzy ani zarządcy zbiornika, czyli Wód Polskich. Nie było sygnałów o stratach czy ubytkach zbiornika wodnego – zaznacza.

Groźba katastrofy ekologicznej

Wędkarze z powiatu radomskiego twierdzą, ze wpuszczanie łodzi motorowych i spalinowych skuterów na teren akwenu to katastrofa ekologiczna.

To dziwne – mówi Antoni Chmura, prezes Okręgowego Związku Wędkarskiego w Radomiu. – 5 km dalej jest zalew w Domaniowie z którego mogą korzystać motorówki. Zalew w Domaniowie ma funkcje rekreacyjną i tam używają tych pojazdów o bardzo dużej mocy silnika. Natomiast ten zbiornik był pod tym kątem także oddany. Ptactwo z Domaniowa się wyniosło – podkreśla.

Chcemy by Jagodno służyło wszystkim mieszkańcom – mówi rzecznik starostwa Marcin Genca. – Na pewno nikt nad zalewem nie będzie urządzał wyścigów ścigaczy. Chcemy zrobić tam ścieżki edukacyjne, ścieżki biegowe, rolkostradę, ścieżkę rowerową – tłumaczy.

Wędkarze zbierają podpisy pod obywatelskim projektem uchwały, dzięki której decyzja powiatu może zostać uchylona.

Zalew w Jagodnie powstał 6 lat temu, ma 35 hektarów powierzchni. Na środku akwenu jest ptasia wyspa, która stanowi miejsce lęgowe dla wielu gatunków ptaków.

Czytaj też:

Od dziś można kąpać się w Parku Moczydło w Warszawie

Budowa ekspresówki utrudnia pogotowiu dojazd do wypadków

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone