SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zaległe skargi i pożegnania. Ostatnia w tej kadencji sesja Rady Warszawy

fot. RDC

Za nami ostatnia w tej kadencji sesja Rady Warszawy. W czwartek radni podsumowali ostatnie cztery lata pracy podczas uroczystego zebrania w Pałacu Kultury i Nauki.

Przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska przypomniała, że niemal sto lat temu kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. – Gdyby nie to, nie mielibyśmy w tej kadencji 30 pań radnych, a w nadchodzącej – 28 – mówiła. – Dwanaście lat temu nie byłoby możliwe, by na czele samorządu stanęła kobieta – dodała Malinowska-Grupińska.

Mam poczucie, że w tej ostatniej kadencji radni byli bardzo aktywni. Przygotowali duży program inwestycyjny – podkreśliła przewodnicząca rady.

Dla Pauliny Piechny-Więckiewicz szczególnym powodem do zadowolenia są uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego. Radna liczy na to, że nowy skład „podoła zadaniu” uchwalenia kolejnych planów. – Kończę te trzy kadencje chyba nieźle i mam swoje plany – oznajmiła.

Po 20 latach z samorządem żegna się Piotr Guział. – Nie straciłem tego czasu. Teraz chcę się rozwijać w innych dziedzinach. W polityce nigdy nie można jednak mówić nigdy – przekonywał.

Sprawa zakazu Marszu

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz w swoim przemówieniu odniosła się do decyzji o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada. Mówiła, że tradycja świętowania rocznic w Polsce koncentruje się wokół smutnych wydarzeń a ważne jest, by święto odzyskania niepodległości przeżyć radośnie. – Bohaterowie tamtych wydarzeń załgują na pamięć – dodała.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wyraziła nadzieję, że na organizowanym przez prezydenta biało-czerwonym marszu nie pojawią się nieodpowiednie hasła i race. – Mam nadzieję na godne świętowanie (…) że setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości da dobre świadectwo o naszej polskiej wspólnocie – zaznaczyła prezydent.

Protest w związku z zakazaniem przez prezydent organizacji Marszu zorganizowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Podczas wystąpienia Hanny Gronkiewicz-Waltz opuścili salę. Radni powstrzymali się też od oklasków podczas podsumowania kadencji.

Warszawa nie należy wyłącznie do pani prezydent – mówił Cezary Jurkiewicz z klubu PiS. – Pani prezydent wpisała się w najgorszą tradycję jaka jest możliwa – dodał.

Zakazanie organizacji marszu było dobrą decyzją – odpowiedziała prezydent Warszawy. – Myślę, że marsz pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy będzie zabezpieczony bardzo dobrze – zaznaczyła.

Prezydent Duda zdecydował, że trasą Marszu Niepodległości przejdzie państwowy, biało-czerwony wspólny marsz.

Czytaj też:

Nowy skład Rady Warszawy. „Pierwsza sesja możliwa 22 listopada”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone