SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Budowa metra na Bródnie. Koniec drążenia ostatniego tunelu

fot. UM Warszawa

Tarcza TBM Anna przebiła się do szybu stacji Trocka, tym samym zakończył się przełomowy i najtrudniejszy etap budowy wschodniego odcinka II linii metra, czyli drążenie tuneli. „Przed nami prace wykończeniowe i montażowe, m.in. przy układaniu torowiska” – przekazał we wtorek stołeczny ratusz.

– Kolejne świetne informacje z budowy metra! Tarcza TBM Anna właśnie przebiła się do stacji Trocka. Oznacza to, że zakończyliśmy budowę ostatniego z sześciu odcinków tunelowych na wschodnim odcinku II linii metra. Mimo niesprzyjającej pogody, pozostałe prace również są mocno zaawansowane – już widać kształty przyszłych stacji, gotowa jest już też konstrukcja schodów peronowych na stacji Kondratowicza – powiedział o zakończeniu tych prac prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wcześniej Trzaskowski napisał na Twitterze, że w II połowie 2022 roku dojedziemy metrem bez przesiadek z Targówka na Bemowo.

„Przełomowy etap”

Jednocześnie ratusz podkreślił, że drążenie tuneli to przełomowy i najtrudniejszy etap podczas budowy metra. Jego zakończenie pozwala skupić się na pracach wykończeniowych i montażowych, takich, jak układanie torowiska czy murowanie peronów stacji.

TBM Anna wyruszyła ze stacji Zacisze w stronę komory szybu demontażowego przy stacji Trocka 22 stycznia. To był jej najkrótszy, bo nieco ponad 650-metrowy, odcinek tunelowy, łącznie wydrążyła 2878 metrów. Był to ostatni z czterech tuneli budowanych na obu odcinkach w etapie 3+2 II linii metra. Pod koniec ubiegłego roku pracę zakończyły pracujące na zachodzie tarcze TBM Krystyna i Elisabetta. Łącznie wydrążyły 2736 metrów podwójnego tunelu. Na odcinku wschodnim, jako pierwsza zakończyła prace TBM Maria, która wydrążyła 2908 metrów tunelu.

W wydrążonych wcześniej tunelach odcinka wschodniego wykonawca prowadzi prace przy budowie torowiska. Wylewane są dolne i boczne bankiety, czyli betonowe konstrukcje, do których mocowane będą kolejne elementy torowiska.

Czytaj też:

Nowoczesna remiza strażacka powstaje na warszawskich Bielanach

Tramwaje Warszawskie chcą przebudować ulicę Grójecką po śmiertelnym wypadku na Ochocie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone