SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Zakaz palenia węglem w Warszawie od 2023 roku? Jest petycja

fot. RDC

Konieczne jest zaostrzenie ustawy antysmogowej – uważają warszawscy aktywiści. Chcą, by od 2023 roku w stolicy był zakaz palenia węglem oraz używania kominków w dni, kiedy przekroczone są normy zanieczyszczeń. By udowodnić, że Warszawa ma problem ze smogiem, aktywiści ustawili przed warszawskim ratuszem specjalną instalację, który pokazuje jak zanieczyszczonym powietrzem oddychamy zimą.

To jest model płuc powleczony białym, przepuszczalnym materiałem – mówił Piotr Siergiej, Aktywista Warszawy Bez Smogu. – Za każdym razem po dwóch tygodniach ta biała flizelina przybiera szary kolor. Te płuca filtrują powietrze, ale to co na tej flizelinie osiada, osiada również w naszych płucach i ta instalacja służy temu, by unaocznić nam co w naszych płucach pozostaje w procesie oddychania zimą – tłumaczył.

Aktywiści wręczyli przedstawicielowi ratusza petycję podpisaną przez ponad osiem tysięcy osób, w której domagają się zaostrzenia ustawy antysmogowej. Jako przykład podawali też inne polskie miasta, które poradziły sobie z problem „kopciuchów”.

Bierzmy przykład z Krakowa – mówiła Monika Daniluk, Warszawa Bez Smogu. – Poradzono sobie, udało się to zrobić. Pieców do wymiany było dwa razy więcej niż w Warszawie, udało się i efekty widać. Mimo że zanieczyszczają Kraków nadal gminy ościenne, to w Krakowie jest już poprawa jakości powietrza. Nie widzimy podstaw, żeby w stolicy nie można było czegoś takiego wprowadzić – dodała.

Warszawski ratusz już od dłuższego czasu walczy ze smogiem. – Dofinansowujemy wymianę starych pieców – mówił Jacek Kisiel, zastępca dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. – Jeszcze w tym roku można skorzystać ze stuprocentowej dotacji, ona się będzie później zmniejszała – tłumaczył.

Sprawę wymiany „kopciuchów” w audycji „Jest sprawa” na antenie Radia dla Ciebie skomentował Marcin Morawski z warszawskiego ratusza. – Ciągle przybywa wniosków – powiedział Morawski. – O ile w poprzednich latach było to około 400 rocznie, tak w 2019 podwoiliśmy tę liczbę. W tej chwili w styczniu i lutym mamy już prawie 170 takich wniosków – mówił.

Morawski wskazał też, że ten rok może być rekordowy pod względem wymiany starych pieców. – Te liczby, o których mówię, są w przededniu bardzo intensywnych kampanii, zarówno marketingowych, jak i edukacyjnych, które będziemy prowadzić. Głęboko wierzę w to, że jeżeli te wszystkie działania zostaną zrealizowane, to na koniec roku będziemy mówili o liczbie wniosków wynoszącej co najmniej 2-3 tysiące – powiedział.

Petycję od aktywistów otrzymali również przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. Pokreślili przy tym, że uchwała antysmogowa obowiązuje na Mazowszu od listopada 2017 roku.
Podobne przepisy funkcjonują już od ponad dwóch lat – mówił Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego. – Od tego momentu nie można już montować kotłów niespełniających ekoprojektu. Wprowadzony został też zakaz stosowania najgorszej jakości paliw. Natomiast rozumiem, że petycja dotyczy wprowadzenia zakazu stosowania paliw stałych w ogóle na terenie miasta stołecznego Warszawy. Będziemy to rozpatrywać – dodał.

Petycję o zakazie palenia węglem wręczali wspólnie aktywiści z Warszawy Bez Smogu, Smogu Wawerskiego oraz Warszawskiego Alarmu Smogowego.

Posłuchaj całej rozmowy: Jest sprawa: Drony kontra smog. Ciąg dalszy walki o czyste powietrze

Czytaj też: Smogowe kontrole straży miejskiej. Więcej mandatów niż tydzień temu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone