SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Przez lata uznawany za zaginiony obraz Gottlieba odnalazł się w USA

Grzegorz Chlasta i Renata Piątkowska/fot. RDC

Przez lata uznawany za zaginiony – teraz trafi na wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obraz „Autoportret w stroju polskiego szlachcica” polsko-żydowskiego artysty Maurycego Gottlieba zostanie uroczyście odsłonięty w czwartek 11 listopada. – Data nie jest przypadkowa – podkreślała w „Poranku RDC” kuratorka Renata Piątkowska.

Poczucie przynależności do kraju, do ludzi, do przeszłości do historii polskiej sprawiła, że mówił o sobie, tak jak pisał w jednym z ostatnich listów: „Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da, pracować” – mówiła w Radiu dla Ciebie Piątkowska.

Obraz pochodzi 1874 roku. Gottlieb pokazuje, jak bliskie były wówczas relacje między Żydami i Polakami. – Jego żydowska tożsamość była niezaprzeczalna, była jego. Wejście w polską tożsamość i przyłożenie jej do żydowskiej było próbą, którą podjął w Krakowie, gdzie znalazł się, bo w Wiedniu, gdzie wcześniej się uczył, zobaczył obrazy Jana Matejki i zachwycił się. Nie tylko maestrią techniczną, rzemiosłem, ale przede wszystkim emocjonalnym wyrazem tych prac zanurzonych w polskiej historii – wyjaśniała kuratorka.

Obraz pod koniec XIX wieku zakupił „obywatel ziemski z Królestwa”, następnie, do 1936 r., dzieło znajdowało się w zbiorach w Wiedniu, by na koniec trafić do kolekcji prywatnej w Nowym Jorku. Niedawno był on wystawiany na aukcji Desa Unicum, a pragnący zachować anonimowość nowy właściciel przekazał obraz na dziesięć lat w depozyt Muzeum POLIN.

Posłuchaj:

Poranek RDC: „Autoportret w stroju polskiego szlachcica” Maurycego Gottlieba

Czytaj też:

„Tylko sztuka”. Wyjątkowe rzeźby w Łazienkach Królewskich

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone