SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Podwójna śmierć”. Pogrzeb 22 ofiar zbrodni komunistycznych

fot. PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele władz, rodziny ofiar i mieszkańcy stolicy oddali hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia. 22 ofiary stalinowskiego terroru, zamordowane w więzieniu przy Rakowieckiej w latach 40. i 50 XX wieku, spoczęły w Panteonie-Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Ich szczątki po kilkudziesięciu latach odnalazł Instytut Pamięci Narodowej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek przypomniał, że ofiary stalinowskiego terroru były skazane na nieludzkie tortury i zapomnienie. – Oprawcy zadawali niezłomnym podwójną śmierć, pozbawiając ich życia, grzebali ich ciała w dołach śmierci, aby w ten sposób skazać ich na wieczne zapomnienie i wymazać z narodowej pamięci – powiedział biskup Józef Guzdek. Podkreślił, że to wyjątkowy moment, ponieważ po wielu latach bohaterowie doczekali się należytego pochówku. Przypomniał, że czekali ponad pół wieku na chrześcijański pogrzeb. – Po wielu latach zapomnienia ich czyny zostały wreszcie dostrzeżone, właściwie ocenione i docenione – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego.

List prezydenta Andrzeja Dudy

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go prezydencki minister Andrzej Dera. Prezydent napisał, że ofiary stalinowskiego terroru do końca swoich dni walczyły o wolną Polskę. „Będziemy pamiętać o tym, że konsekwentnie odrzucali fatalistyczną wizję historii, kłamliwe ideologie nazistowskich i komunistycznych najeźdźców oraz wszelkie kompromisy z wrogami ojczyzny” – napisał Andrzej Duda. Podkreślił w liście, że odnalezienie i godne pochowanie wszystkich bohaterów antykomunistycznego podziemia jest naszym obowiązkiem. „Nie spoczniemy, dopóki nie będziemy mogli powiedzieć z czystym sumieniem, że uczyniliśmy wszystko, by ostatnie szczątki żołnierza niezłomnego zostały wydobyte z bezimiennej, zapomnianej mogiły, a potem pochowane godnie, z pełnym wojskowym ceremoniałem” – napisał prezydent Duda. Dodał, że w ten sposób każdy z bohaterów otrzyma uroczyste podziękowanie ze swoją najwyższą ofiarę.

W wyniku prac Instytutu Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł” i „ŁII” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w latach 2012-2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób. Do tej pory udało się zidentyfikować 71 żołnierzy.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone