SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zabraknie trzech tysięcy nauczycieli w stolicy. Ratusz szuka chętnych

fot. UM Warszawa

Według władz Warszawy w stołecznych szkołach i przedszkolach we wrześniu może zabraknąć ponad trzech tysięcy nauczycieli. Miasto zainaugurowało we wtorek akcję „Praca szuka nauczyciela”. Oferuje m.in bezpłatne szkolenia wspomagające start w zawodzie.

Według ratusza braki kadrowe w placówkach oświatowych to efekt reformy edukacji.

Już teraz wiemy, że we wrześniu może nam zabraknąć ponad trzy tysiące nauczycieli. Oczywiście, to efekt „deformy” oświaty, czyli wprowadzenia do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych podwójnego rocznika uczniów – powiedziała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję „Praca szuka nauczyciela”.

W ramach tej kampanii miasto oferuje bezpłatne szkolenia i warsztaty dla nauczycieli finansowane z budżetu miasta. – W tym roku na ich doskonalenie zawodowe przeznaczyliśmy 16 mln złotych – podkreślają władze Warszawy.

Kaznowska przekonywała, że miasto chce zachęcić młodych ludzi do pracy w szkołach. – Dlatego wprowadziliśmy podwyżki dla nauczycieli stażystów i mianowanych, a teraz oferujemy bezpłatne szkolenia – zaznaczyła. Miasto informuje, że dla zainteresowanych Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oferuje specjalne szkolenia wspomagające start w zawodzie nauczyciela i porady prawne.

Najgorzej z angielskim i matematyką

Na stronie WCIES jest również Bank Rezerw Kadrowych, gdzie udostępniane są informacje o możliwych miejscach pracy i zapotrzebowaniu na nauczycieli w poszczególnych placówkach. „Ciekawą ofertą jest Akademia Młodego Nauczyciela. To bezpłatne wspomaganie nowo zatrudnionych nauczycieli poprzez szkolenia, konsultacje, wymianę doświadczeń” – podają władze miasta.

WCIES prowadzi także darmowe szkolenia dla nauczycieli w czasie ich całej kariery zawodowej. Miasto organizuje ponadto bezpłatne kursy, których celem jest rozwój warsztatu metodycznego dla pracowników uczelni zamierzających podjąć współpracę ze szkołami.

Miasto szacunki co do braku nauczycieli opiera na arkuszach organizacyjnych. Zgodnie z nimi w warszawskich placówkach może zabraknąć m.in. 1,7 tys. w szkołach podstawowych, 1,4 tys. w szkołach ponadpodstawowych i blisko 600 nauczycieli przedszkolnych i 400 pedagogów specjalnych. Według miasta największe braki dotyczącą wykładających język angielski, matematykę, WF i praktyczną naukę zawodu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone