SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Ząbki. Dwa zabójstwa w nieco ponad tydzień. Policja: to rzadkość

fot. Pixabay

Policja komentuje informacje dotyczące wzrostu przestępczości w Ząbkach. Chodzi m.in. o niedawny atak na właściciela jednego ze sklepów oraz tragiczny finał kłótni sąsiedzkiej w noc sylwestrową, w której zginął 23-latek. Według służb, takie zajścia są odnotowywane na terenie miasta rzadko, co ma ją potwierdzać statystyki.

W ostatnim czasie w mediach oraz na portalach społecznościowych pojawiają się informację o wzroście przestępczości i braku policyjnych patroli w podwarszawskich Ząbkach. – Na wstępie pragnę jednak zaznaczyć, że tego typu przestępstwa, jakie miało miejsce w ostatnim czasie w Ząbkach maja miejsce bardzo rzadko, ale zawsze angażujemy maksimum energii w ich wyjaśnienie i zatrzymanie sprawców – komentuje rzecznik wołomińskiej policji asp. szt. Tomasz Sitek.

Policja: przestępstw jest mniej

Jak przekazał policjant, w roku 2020 w porównaniu do roku 2019 w Ząbkach stwierdzono o 140 przestępstw mniej. – Wykrywalność kształtowała się na poziomie 48,51 proc. to jest o 8,84 proc. więcej niż w roku 2019 – podkreślił. Sitek zwrócił szczególną uwagę na dane dotyczące przestępczości kryminalnej. – W kategorii przestępczości kryminalnej stwierdzono 132 zdarzeń mniej (476 do 608), wykrywalność kształtowała się na poziomie 43,66 proc. to jest o 6,82 proc. więcej niż w roku 2019 – poinformował.

W siedmiu kategoriach przestępstw najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa (kradzieże z włamaniem, kradzieże cudzej rzeczy, uszczerbek na zdrowiu, bójka/pobicie, rozboje, uszkodzenie mienia i kradzieże samochodów) stwierdzono 90 zdarzeń mniej (300 do 390), wykrywalność kształtowała się na poziomie 26,23 proc. to jest o 14,18 proc. więcej niż w roku 2019 – wyjawił policjant.

Szczegółowe dane

Przekazał także szczegółowe dane dotyczące przestępczości kryminalnej w Ząbkach. Według statystyk w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku stwierdzono: o 49 mniej kradzieży z włamaniem (74 do 123), o 39 mniej kradzieży cudzej rzeczy (156 do 195), o 11 mniej kradzieży samochodów (24 do 35), o 3 mniej uszkodzenia rzeczy (56 do 59), o 2 mniej rozboje (2 do 4) oraz o jedną bójkę i pobicie mniej (0 do 1). Wzrost policjanci odnotowali jedynie na uszczerbku na zdrowiu, gdzie w 2020 roku zgłoszono 12 tego typu zdarzeń, a w 2019 – 8.

Reasumując w roku 2020 w porównaniu do roku 2019 na terenie miasta Ząbki odnotowano znaczny spadek przestępczości – zaznaczył rzecznik wołomińskiej komendy.

Jak przekazał Sitek, w komisariacie policji w Ząbkach etatowo pracuje 36 funkcjonariuszy, który mają do dyspozycji 6 radiowozów. – Na terenie miasta Ząbki każdej doby służbę pełnią co najmniej 2 partole prewencji plus funkcjonariusze WDR (Wydział Ruchu Drogowego – red.) zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych w tym z wideorejestratorem, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KPP Wołomin oraz Ogniwa Wywiadowczo-Patrolowego KPP Wołomin. Służby patrolowe na terenie miasta Ząbki są również wspierane przez funkcjonariuszy Oddziałów Prewencji KSP i Straży Miejskiej w Ząbkach – wyliczył.

Dwa zabójstwa w tym roku

Od początku roku w Ząbkach zginęły dwie osoby. Do pierwszego zdarzenia doszło w noc sylwestrową, gdy 26-latek zadał cios nożem 23-latkowi, po którym 23-latek zmarł. Z kolei kilka dni później doszło do napadu na 67-letniego właściciela sklepu przy ul. Powstańców, który w wyniku odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu. – Policjanci cały czas angażują znaczne środki w poszukiwania sprawcy tego napadu – zapewnił rzecznik wołomińskiej policji.

Czytaj też:

Ząbki. Kłótnia zakończona śmiercią. Jest zarzut zabójstwa dla 26-latka

Napad na sklep w Ząbkach. Właściciel zmarł w szpitalu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone