SŁUCHAJ ONLINE
MENU

29. Bieg Powstania Warszawskiego. Powrót na tradycyjną trasę

fot. Informacja Prasowa

W sobotę, 27 lipca, odbędzie się 29. Bieg Powstania Warszawskiego, który jest jednym z nieodłącznych elementów obchodów rocznicowych. Blisko 13 000 osób, biegnąc wieczorem ulicami stolicy w świetle płonących zniczy, uczci pamięć o uczestnikach zrywu z 1 sierpnia 1944 roku.

W tym roku zawodnicy wrócą na tradycyjną, historyczną trasę, która zostanie poprowadzona obok miejsc, gdzie toczyły się najcięższe walki.

– Atmosfera tego biegu, wieczór, bardzo ładne otoczenie starego miasta. Mam nadzieję, że wszyscy Ci którzy przyjdą na to wydarzenie, będą wspominali te miejsca, w których odbywały się walki powstańcze – tłumaczy Janusz Samel – dyrektor miejskiego biura sportu i rekreacji.

Biegacze wyruszą w sobotę, 27 lipca. Mają do wyboru dwa dystanse – 5 lub 10 kilometrów. Obie trasy posiadają atesty PZLA. Wspólny start znajdować się będzie na ul. Bonifraterskiej.

Dwie trasy 

O godz. 20.30 na trasę wyruszą zawodnicy na krótszym dystansie. Trasa prowadzić będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Następnie zawodnicy skręcą w ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. Na Wybrzeżu Gdańskim na wysokości kamienia – Pomnik Pracy Nauczycieli wykonają nawrót, by następnie wbiec ulicą Sanguszki do mety na ul. Konwiktorskiej. Biegacze mają godzinę na pokonanie 5-kilometrowej trasy (od startu ostatniego zawodnika).

Sportowcy, którzy zmierzą się z dystansem 10 kilometrów wystartują o godz. 21.10. Dla nich trasa przebiegać będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Dalej biegacze skręcą w ul. Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną do ul. Czerniakowskiej, a następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej. Limit na pokonanie tego dystansu wynosi dwie godziny.

– Dziękujemy wszystkim, którzy chcą w ten sposób oddać swój hołd powstańcom – tłumaczy prof. Leszek Żukowski – prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Koleżanki i koledzy, którzy będą biegli chcą uczcić pamięć tego, co działo się w Warszawie 75 lat temu. Bardzo serdecznie dziękuję za organizacje i uczestnictwo w biegu – wyjaśnił.

W tym sezonie na uczestników Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” czeka dodatkowa, ale nie jedyna motywacja. Każdy zawodnik, który ukończy tegoroczny cykl biegowy otrzyma trzy medale, które złożone w całość stworzą kształt granic Polski i Warszawy. W zeszłym roku w wydarzeniu wzięło udział 10,5 tysiąca osób.

Bezpłatna komunikacja miejska

W dniu biegu jego uczestnicy, po okazaniu numeru startowego, skorzystają bezpłatnej komunikacji miejskiej w pierwszej strefie biletowej. Uwaga! Uczestnicy biegu korzystający z linii metra M1 oraz M2 mogą pobrać wejściówki, dostępne przed wejściem na stację, na ścianie przy bramkach kontrolnych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone