SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Za podróż pociągami KM od lutego zapłacimy więcej o średnio 10 proc.

Zdjęcie ilustracyjne/fot. flickr

Od początku lutego tego roku wzrosną ceny biletów Kolei Mazowieckich – poinformowała we wtorek Donata Nowakowska, rzecznik prasowa KM. Przyczyną jest wzrost cen energii, a także płacy minimalnej.

Ceny biletów na podróże pociągami Kolei Mazowieckich wzrosną średnio o 10 procent. Jest to podyktowane przede wszystkim wzrostem opłat za energię trakcyjną – jedną z najważniejszych pozycji budżetowych przewoźnika – prawie o 65 proc. za 1 MWh. Ponadto spółka poniesie wyższe koszty działalności z uwagi na wzrost płacy minimalnej o ponad 15 proc. w stosunku do 2019 r. – poinformowała Donata Nowakowska, rzecznik prasowa „Kolei Mazowieckich – KM”.

Część dołoży samorząd województwa

Jak dodała, podniesienie cen biletów nie rekompensuje w całości podwyżki cen energii trakcyjnej. – Pozostałą część pokryje samorząd województwa mazowieckiego w postaci rekompensaty. Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka cen biletów Kolei Mazowieckich miała miejsce w 2015 r. – przekazała.

Informacja o podwyżkach cen biletów na przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich pojawiała się w porządku obrad posiedzenia Zarządu Województwa Mazowieckiego z 7 stycznia. Rzeczniczka marszałka Mazowsza Marta Milewska poinformowała, że sprawa będzie omawiana także na najbliższym zarządzie spółki Koleje Mazowieckie.

Przewozy regionalne nie są rentowne. Jako samorząd województwa dokładamy najwięcej ze wszystkich województw do przewozów. To rocznie 371 mln zł, z czego 343 mln zł dla Kolei Mazowieckich i 28 mln zł do WKD – tłumaczyła Milewska.

Czytaj też: Konsultacje ws. zmian w komunikacji na Woli. Dziś pierwsze spotkanie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone