SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z. Sipiera: plan gospodarki odpadami musi być uchwalony jak najszybciej

fot. RDC

– Sejmik województwa musi jak najszybciej uchwalić plan gospodarki odpadami dla Mazowsza – apelował w piątek w „Poranku RDC” wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Zdaniem wojewody bez podjęcia zdecydowanych kroków kryzys śmieciowy w regionie nie będzie zażegnany. – Władze Warszawy oraz marszałek województwa powinny rozpocząć procedowanie w tym zakresie. Nie wiem, czy ważniejsze jest obecnie budowanie ścieżek rowerowych, czy gigantyczny problem z odpadamipodkreślił Sipiera.

Wojewoda dodał, że konieczne są nowe inwestycje. W Warszawie i w okolicach na cztery instalacje do odbioru śmieci, ważne pozwolenie na działanie ma tylko jedna.

To powoduje większe koszty odbioru odpadów i brak miejsca do ich składowania. – Bez planu nie można wykonywać inwestycji. To jest kilkuletnia zwłoka w wydatkowaniu środków europejskich, które mogłyby pomóc w poprawie sytuacji – mówił wojewoda.

Po wielu miesiącach sporów resort środowiska w końcu wydał w grudniu pozytywną opinię dla projektu planu przygotowanego przez marszałka Adama Struzika. To było niezbędne do jego dalszego procedowania.

Sejmik zajmie się uchwaleniem dokumentu na najbliższej sesji 22 stycznia. Zdaniem wojewody, nadzwyczajne posiedzenie w tej sprawie można było zwołać wcześniej.

Jak powiedział Zdzisław Sipiera, każdy dzień zwłoki może okazać się kosztowny.

Czytaj też:

Pięć frakcji. Nowe zasady segregacji śmieci weszły w życie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone