SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z Płocka do Paryża. Wystawa o generale Piotrze Bontemps

fot. Wikimedia Commons

W Bibliotece Polskiej w Paryżu zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona gen. Piotrowi Bontemps (1777-1840), żołnierzowi armii napoleońskiej i uczestnikowi Powstania Listopadowego, którego szczątki, a także jego małżonki Róży z Monfreulle, odnaleziono w Płocku w 2013 roku.

Paryż to rodzinne miasto gen. Bontemps. Wernisaż wystawy „Zapomniany Generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps” w tamtejszej Bibliotece Polskiej, którą przygotowało płockie Muzeum Mazowieckie, odbędzie się 20 listopada – ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 15 grudnia.

Nawiązania

Jak poinformował w piątek zastępca dyrektora Muzeum Mazowieckiego dr Tomasz Kordala, paryska wystawa poświęcona gen. Bontemps będzie nawiązywała do ekspozycji, która była prezentowana w Płocku w 2016 r., a następnie w kilku innych placówkach muzealnych w Polsce.

Doszliśmy do wniosku, że byłoby dobrze pokazać wystawę poświęconą gen. Bontemps, który był rodowitym paryżaninem, właśnie w jego rodzinnym mieście. Dzięki wcześniejszym już kontaktom Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Biblioteki Polskiej w Paryżu, okazało się to możliwe. Opracowaliśmy w związku z tym specjalną wersję dotychczasowej ekspozycji – powiedział Kordala.

Jak dodał, paryskiej wystawie o gen. Bontemps towarzyszyć będzie okolicznościowe wydawnictwo, które przygotowane zostało w języku polskim i francuskim.

Na wystawie będzie można zobaczyć plansze szczegółowo omawiające życie i dokonania gen. Bontemps, fotografie dokumentujące prace archeologiczne z poszukiwań i odnalezienia miejsca jego pochówku oraz jego żony, a także relacjonujące uroczystość ich ponownego pogrzebu. Zaprezentowane zostaną również skany dokumentów na temat gen. Bontemps, jak choćby odnoszące się do lat jego młodości, przyjęcia do szkoły politechnicznej w Paryżu oraz do jego szlaku bojowego – wyjaśnił dr Kordala.

Szczątki w Płocku

Wyraził nadzieję, że wystawa „Zapomniany Generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps” w jego rodzinnym mieście pozwoli poszerzyć wiedzę na temat bohatera ekspozycji.

Liczymy na to, że być może wystawa spowoduje odzew osób, instytucji, które zechcą podzielić się z nami swymi informacjami na temat samego gen. Bontemps, a także jego rodziny – wyjaśnił zastępca dyrektora płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Szczątki małżonków Bontemps, Piotra i Róży z domu Monfreulle (1787-1853), zostały odnalezione w 2013 r., podczas prac archeologicznych w dzielnicy Płocka – Imielnicy, w zasypanej krypcie nieistniejącego już kościoła św. Jakuba Apostoła, który został rozebrany w 1935 r. W sierpniu 2014 r. w obecnie istniejącym tam kościele Najświętszego Serca Jezusowego odbył się ponowny pochówek obojga. Wnuczka gen. Bontemps w szóstym pokoleniu Maria Bontemps-Gracz przekazała wówczas płockiemu Muzeum Mazowieckiemu jedną z niewielu zachowanych pamiątek rodzinnych, porcelanowy zegar.

Piotr Bontemps przybył z Francji na ziemie polskie po utworzeniu Księstwa Warszawskiego. Będąc jeszcze kapitanem armii cesarza Francuzów Napoleona I Bonaparte, organizował manufaktury produkujące broń i proch armatni. Brał udział w wojnie 1809 r., walcząc z Austriakami pod Sandomierzem, a w 1812 r. w wyprawie na Rosję – walczył pod Możajskiem oraz nad Berezyną. Uczestniczył też w Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 r. Był odznaczony dwukrotnie Legią Honorową oraz Orderem Virtuti Militari.

Potomkowie

Po upadku Napoleona gen. Bontemps osiedlił się na stałe w Królestwie Polskim wraz żoną, poślubioną jeszcze w 1809 r. Jego osobą zainteresował się Wielki Książę Konstanty, powierzając mu m.in. nadzór nad arsenałem w Warszawie. W 1830 r. Bontemps uczestniczył w Powstaniu Listopadowym. Współpracując z władzami powstańczymi, brał udział w fortyfikowaniu Warszawy. Po upadku powstania Bontemps został zesłany do Rosji. Złożył przysięgę carowi. Został awansowany na generała brygady.

W tym czasie gen. Bontemps pracował przy testowaniu pocisków artyleryjskich. Zginął podczas jednej z takich prób w 1840 r. w Petersburgu. Żona sprowadziła jego ciało do rodzinnego majątku pod Płockiem. Gdy zmarła w 1853 r., spoczęła obok męża w krypcie ówczesnego kościoła św. Jakuba Apostoła w Imielnicy.

Według zachowanych relacji, gdy w 1935 r. rozbierano kościół, na chwilę odsłonięto wejście do krypty – na trumnie Piotra Bontemps spoczywały generalskie epolety.

Piotr i Róża Bontemps mieli troje dzieci: Różę Eleonorę Wirginię, Eligiusza i Konstantego Jakuba Augusta. Członkowie rodziny Bontemps mieszkają obecnie m.in. w Gdańsku i Warszawie.

Czytaj też:

Nadwiślańskie osady pod Płockiem. Uroczyste otwarcie skansenu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone