SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z. Lewicki: partie w USA są słabe, każdy może powiedzieć „ja chcę”

Zbigniew Lewicki/fot. RDC

Prawybory w Polsce różnią się od tych amerykańskich. Nasze ugrupowania mają bardzo silne struktury, najczęściej mają swojego przywódcę – różnice w prawyborach w obozie Demokratów i w Platformie Obywatelskiej tłumaczył amerykanista, prof. Zbigniew Lewicki, który był gościem „Poranka RDC”.

W USA jest przywódca, jest komitet centralny, który wyłania kandydata. Tam partia jest słaba w naszym rozumieniu. Na dobrą sprawę, każdy może powiedzieć – ja chcę. Musi mieć tylko odpowiednie pieniądze – mówił prof. Zbigniew Lewicki na antenie Radia dla Ciebie.

W piątek zarząd Platformy Obywatelskiej jednomyślnie zatwierdził dwoje kandydatów w prawyborach prezydenckich: wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską i prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Kandydaci zaprezentują się 30 listopada i 7 grudnia. Ostateczny wybór kandydata, który wiosną stanie do rywalizacji z prezydentem Andrzejem Dudą, ma nastąpić podczas konwencji PO 14 grudnia.

W Stanach Zjednoczonych prawybory trwają od maja, pierwsze starcie kandydatów odbyło się w czerwcu – półtora roku przed zaplanowanymi na przyszły rok wyborami. – Tu bardzo niewielu ma rzeczywiste szanse, ale zdarzają się czarne konie – zaznacza prof. Lewicki. – Żeby uczestniczyć w debatach politycznych trzeba spełnić pewne warunki, zebrać określone pieniądze w określonym czasie, ale zgłosić może się każdy, jak na przykład Michael Bloomberg dodał amerykanista.

Były burmistrz Nowego Jorku, miliarder i filantrop Michael Bloomberg, którego majątek szacuje się na 50-55,5 mld dolarów, poinformował, że wystartuje w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku. Zamierza sfinansować swoją kampanię z własnych środków i nie przyjmować datków. Na początek przeznaczył 37 mln dolarów na telewizyjne reklamy.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Zbigniew Lewicki

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone