SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Z. Lewicki: Joe Biden jak Donald Trump – jest nieprzewidywalny

Zbigniew Lewicki/fot. RDC

Kij i marchewka – tym cechuje się amerykańska dyplomacja. O sankcjach i jednoczesnej zachęcie do rozmowy z Rosją mówił w „Poranku RDC” prof. Zbigniew Lewicki. Amerykanista, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego skomentował obecne relacje Kremla z Waszyngtonem.

Stany Zjednoczone podejmują kroki wobec gabinetu Putina, w związku z cyberatakami, agresją na wschodnią Ukrainę oraz więzieniem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

– Prezydent USA zachowuje się bardzo nieprzewidywalnie, w czym przypomina swojego poprzednika – zaznaczał Lewicki. – Z jednej strony mamy do czynienia z krokami nieprzyjaznymi, bo jak inaczej nazwać wydalanie dyplomatów czy nakładanie sankcji itd., a z drugiej strony z zaproszeniem do rozmowy. Jeżeli komuś daje się po nosie, lewym sierpowym potraktuje, a jak się lekko zachwiejesz to wtedy porozmawiajmy – to może być skuteczne, bo to wytrąca drugą stronę z pewnej równowagi – tłumaczył.

Joe Biden ogłosił pakiet sankcji wobec Rosji, w tym wydalenie 10 rosyjskich dyplomatów, restrykcje wobec ponad 40 podmiotów i osób fizycznych oraz rozszerzenie zakazu zakupu rosyjskich obligacji przez amerykańskie instytucje finansowe.

Prezydent USA zaproponował Władimirowi Putinowi szczyt, po którym oba kraje mogłyby rozpocząć „strategiczny dialog stabilizacyjny”.

Posłuchaj całej audycji: Poranek RDC: USA nakładają dodatkowe sankcje na Rosję

Czytaj też: M. Potocki: wojna niewykluczona, choć mało prawdopodobna

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone