SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Konkurs Chopinowski przełożony na 2021 rok. „Szczegóły 14 maja”

fot. Facebook/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Planowana na ten rok 18. edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina została przełożona na rok 2021. Decyzję, podyktowaną epidemią koronawirusa, podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w porozumieniu z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Konkurs odbędzie się w dniach 2-23 października 2021 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Podjęcie decyzji o przeniesieniu wydarzenia poprzedziły konsultacje z ministerstwem zdrowia i przedstawicielami służb sanitarnych.

Lista uczestników nie ulega zmianom

– Pragniemy zapewnić wszystkich zainteresowanych, że dokładamy wszelkich starań, aby osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego była dokładnie taka, jak oczekiwaliśmy, by wpisała się we wspaniałą, budowaną przez dekady tradycję tego wydarzenia. W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina trwają obecnie intensywne prace nad przeniesieniem Konkursu na rok 2021 – mówi cytowany na stronie Instytutu F. Chopina dyrektor placówki Artur Szklener.

Lista uczestników dopuszczonych do eliminacji konkursu pozostaje bez zmian, ważność zachowają także bilety zakupione przez widzów. Szczegóły dotyczące organizacji 18. edycji Konkursu Chopinowskiego mają być znane 14 maja.

Wszystkie bilety na tegoroczny Konkurs Chopinowski rozeszły się w trzy godziny! Publiczność z całego świata chciała masowo wręcz uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu muzycznym. Niestety, z powodu pandemii, nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że w październiku tego roku będą mogły być organizowane wydarzenia masowe z udziałem publiczności. Wszyscy zgadzamy się chyba, że konkurs bez publiczności – choć technicznie możliwy – nie miałby większego sensu – zwrócił uwagę minister kultury Piotr Gliński, cytowany w komunikacie MKiDN.

W marcu eliminacje do konkursu zostały przełożone z kwietnia na wrzesień. Sam konkurs zaplanowano na październik. Z 502 zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs, do udziału w eliminacjach dopuszczono 164 pianistów z 33 krajów. Najwięcej, bo 43 osoby, to Chińczycy, 31 osób jest z Japonii, zagra też 18 Polaków oraz 16 pianistów z Korei Południowej.

Czytaj też:

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego przełożone

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone