SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

X Marsz Niepodległości pod hasłem „Miej w opiece Naród cały!”

fot. RDC

Pod hasłem „Miej w opiece Naród cały!”, pochodzącym z pieśni maryjnej, 11 listopada ulicami stolicy przejdzie X Marsz Niepodległości. Chcemy podkreślić, że nasza tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką – mówili w czwartek organizatorzy.

Hasło dziesiątego Marszu Niepodległości przedstawił na konferencji prasowej rzecznik stowarzyszenia Marsz Niepodległości Damian Kita. Jak wskazał, jest to fragment pieśni maryjnej. Z dawna Polski Tyś Królową”.

Z ronda Dmowskiego przed Stadion Narodowy

Członek zarządu stowarzyszenia Tomasz Kalinowski mówił, że w 2019 r. miały miejsce setki aktów „antykatolickich, antychrześcijańskich, antynarodowych”. – Chcemy odwołać się do hasła właśnie patriotycznego, narodowego, ale i katolickiego, chrześcijańskiego i to chcemy podkreślać w marszu – że tożsamość narodowa jest nierozłączna z naszą wiarą katolicką, z chrześcijaństwem – powiedział Kalinowski.

Prezes stowarzyszenia Marsza Niepodległości Robert Bąkiewicz zapraszał do uczestnictwa „wszystkich patriotów, wszystkich ludzi, którym idea niepodległości jest bliska”. Jak podkreślił, marsz ruszy tradycyjnie z ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, a jego trasa zakończy się na błoniach przy Stadionie Narodowym. – Mam nadzieję, że ten marsz ze względu na to, że to jest 10. edycja, będzie jeszcze wspanialszym wydarzeniem niż każdy poprzedni – mówił prezes.

Bezpieczeństwo podczas marszu

Jak poinformowali organizatorzy, po raz ósmy o bezpieczeństwo podczas marszu zadba straż Marszu Niepodległości. – Straż Marszu Niepodległości to formacja ochotnicza złożona z osób, które w Marszu Niepodległości wiele lat uczestniczyły, ale które też chciały dać więcej od siebie i przyłączyły się do nas, by strzec bezpieczeństwa jego uczestników – mówił szef straży Mateusz Marzoch. Poinformował, że szkolenia straży trwają przez cały rok, a w okresie poprzedzającym marsz – częściej niż zwykle.

Organizatorzy dodali, że na razie nie mają informacji o tym, by na tegoroczne wydarzenie były zaproszone zagraniczne organizacje.

Według policji w ubiegłorocznym Marszu Niepodległości uczestniczyło około 250 tys. ludzi. Z kolei według szacunków organizatorów mogło to być nawet pół miliona osób.

Czytaj też:

Uroczysta odprawa wart i wspólne śpiewanie hymnu. Święto Niepodległości w Warszawie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone