SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wzrost cen za parkowanie? „Polityka parkingowa to działka, w której słychać głównie niezadowolonych”

fot. Pixabay

Do dziewięciu złotych za pierwszą godzinę może wzrosnąć opłata za parkowanie w stolicy. Jednocześnie mieszkańcy centrum walczą o strefę wolną od parkowania. O szczegółach zmian na warszawskich parkingach mówił w audycji „Jest sprawa” Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Ministerstwo Rozwoju proponuje, aby maksymalna stawka za pierwszą godzinę parkowania mogła wzrosnąć z trzech do dziewięciu złotych. Zmiany mają dotyczyć również taryfy nocnej i weekendowej. Jednocześnie kary za parkowanie, które wynoszą 50 złotych, mają pozostać bez zmian.

Drastyczne podwyżki

Polityka parkingowa miasta to temat kontrowersyjny. Miejsc parkingowych ubywa, jednocześnie mieszkańcy centrum walczą o strefę wolną od parkowania. Niektórzy kierowcy nadal parkują gdzie chcą, bo „się spieszą” lub „bo nie zauważyli”. Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich przyznał, że podwyższenie opłat za parkowanie w stolicy może być dobrym pomysłem. – Ten projekt odpowiada na wszystkie bolączki mieszkańców – powiedział. Jak dodał, budowa parkingów podziemnych z udziałem kapitału prywatnego jest nieekonomiczna. – Nie budujemy pod ziemią, ponieważ budowa naziemnych parkingów kosztuje mniej – mówił, tłumacząc, że opłaty za parkingi podziemne nie są w stanie pokryć kosztów inwestycji. Chociaż pomysł jest dobry i – teoretycznie – powinien rozwiązać problem parkowania w Warszawie, dyrektor ZDM przyznał, że nie wierzy, żeby ktoś z droższej oferty skorzystał.

Podwyżka dla podwyżki?

Puchalski zaznaczył, że dziewięć złotych za pierwszą godzinę parkowania w stolicy nie jest najwyższą możliwą opłatą. – W trzeciej godzinie parkowania opłata może wynieść nawet 13,20 zł – powiedział. Jak przyznał, to błąd taktyczny samorządu. – Te kwoty rozbudzają wyobraźnię, jednak nie wyobrażam sobie, żeby jakiekolwiek polskie miasto rzeczywiście wprowadziło tak wysokie podwyżki w najbliższych latach – dodał. – To jest trzykrotność dzisiejszej stawki. Żadne analizy nie wskazują na to, żeby te kwoty musiały aż tak drastycznie wzrosnąć – wyjaśnił.

Kara bardziej opłacalna

Podkreślił również obecność kolejnego problemu, który już wcześniej sygnalizowali mieszkańcy. Okazuje się, że pomimo planowanych podwyżek opłat za parkowanie, kwota kary pozostanie taka sama. – Obawiam się, że 50 złotych kary nie zachęca do tego, żeby zapłacić za strefę płatnego parkowania – powiedział. – To wymusza zwiększenie liczby kontrolerów, a na to nie ma środków – dodał.

Czytaj też:

Dziewięć złotych za godzinę parkowania? „Stawka powinna być zróżnicowana”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone