SŁUCHAJ ONLINE
MENU

KIO: MPO nie może odbierać śmieci z innych dzielnic stolicy

fot. MPO

Warszawa nie może powierzyć odbioru śmieci z dodatkowych dzielnic Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania. Krajowa Izba Odwoławcza wydała w poniedziałek wyrok w tej sprawie. Chodziło o umowę w trybie in-house dla trzech dużych rejonów stolicy.

Obecnie warszawskie MPO odpowiada za wywóz odpadów z sześciu dzielnic: Bemowa, Ochoty, Śródmieścia, Ursusa, Włochów i Woli. Miasto w trybie z wolnej ręki (tzw. in-house) chciało poszerzyć zakres działalności miejskiej spółki o trzy kolejne dzielnice: Białołękę i Targówek (od 1 lipca br.) oraz Mokotów (od 1 października br.). Spotkało się to jednak ze sprzeciwem zewnętrznych podmiotów, które odpowiadają za odbiór odpadów. Od marca przed Krajową Izbą Odwoławczą toczyło się postępowanie, które miało wskazać, czy plany miasta mogą zostać zrealizowane.

Monopolizacja rynku

Sprawę do KIO zgłosiły prywatne firmy, które nie zgodziły się się na zamówienie „in-house”.

30 firm złożyło odwołania – mówił rzecznik firmy Remondis Piotr Tokarski. – Dziesięć odwołań plus trzydzieści poświadczeń, więc jest to masa firm. Nie jest to tylko kwestia firm, ale także Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, warszawskich spółdzielni, rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw i związku pracowników gospodarowania odpadami – dodał.

Rzecznik Tokarski obawiał się, że miasto chce doprowadzić do monopolizacji rynku. – Miejscy urzędnicy, nawet w wywiadach, wcale nie kryją się z tym, że jest to pierwszy krok w tę stronę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z ich planem, to następnym krokiem będzie przejęcie całej stolicy – przestrzegał.

Po co konkurencja?

Brak konkurencji źle wpływa na jakość i cenę świadczonych usług – wyjaśniał rzecznik Remondis. – Jeśli nikt nie walczy o ten sam kontrakt, ludzie nie przykładają się do swojej pracy, a koszty rosną, w związku z tym nie ma nikogo, kto zrobiły to za mniej pieniędzy. Wtedy można dyktować cenę, którą sami sobie wyliczymy – tłumaczył.

Dalsze działania miasta

Obecna umowa dla Białołęki i Targówka obowiązuje do końca czerwca br., a umowy dla pozostałych dzielnic do końca września. Decyzja dotycząca dalszych działań związanych z wyborem odbiorców odpadów zostanie podjęta w najbliższych dniach, a decyzja dotycząca ewentualnego zaskarżenia orzeczenia KIO – po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku.

Czytaj też: Kto będzie wywozić śmieci z połowy Warszawy? Końca sporu nie widać

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone