SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wytną tysiące drzew pod budowę gazociągu? „Wszystko zależy od dobrej woli inwestora”

Gaz/fot. Pixabay

W związku z modernizacją elektrociepłowni Żerań, konieczne jest wybudowanie gazociągu. – W zaproponowanej formie on będzie bardzo negatywnie wpływał na zieleń i bezpieczeństwo. Ma być 30 metrów od osiedli mieszkaniowych, a jeśli chodzi o drzewa – mówi się o wycince 1400-3000 drzew – alarmował Mateusz Senko (Rada Konsultacyjna ws. budowy gazociągu nad Kanałem Żerańskim). „Inwestor będzie regularnie konsultował z przedstawicielami Rady decyzje dotyczące mieszkańców w związku z realizacją inwestycji” – zapewnia w piśmie do RDC inwestor – PGNiG Termika. Gościem audycji była również Izabela Zygmunt z Partii Zieloni.

W związku z modernizacją elektrociepłowni Żerań, która działa na węgiel, paliwo będzie zmienione na gaz. Ale to paliwo trzeba jakoś doprowadzić i tu się robi problem – mówił Senko. – Inwestor będzie budował gazociąg i w zaproponowanej formie, on będzie bardzo negatywnie wpływał na zieleń i bezpieczeństwo. Ma biec 30 metrów od osiedli mieszkaniowych. Wracając do kwestii drzew – inwestor nie złożył jeszcze żadnych wniosków, ale z pierwszych ustaleń wynika, że to liczby od 1400-3000 drzew – alarmował w RDC.

Coraz więcej wycinek

Jak mówiła Zygmunt, sprawa wycinki drzew jest bardzo ważna, zwłaszcza dlatego, że ostatnio w Warszawie tych wycinek jest dużo. – Przy tych wszystkich inwestycjach drzewa padają ofiarą, bierze się pod uwagę inny interes. Drzewa traktuje się jak coś, co można usunąć, jak przeszkodę – wyjaśniała, ale – jak zaznaczyła – drzewa są w mieście niezbędne i są „błogosławieństwem„.

Rada Konsultacyjna

Podczas spotkania informacyjnego z mieszkańcami Białołęki, które odbyło się 24 listopada, powstała inicjatywa powołania Rady Konsultacyjnej ds. gazociągu Rembelszczyzna – EC Żerań. Dzięki powstaniu Rady przepływ informacji pomiędzy mieszkańcami a inwestorem będzie szybszy, a cały proces konsultacyjny bardziej efektywny” – napisała do redakcji Dorota Kraskowska, Dyrektor Biura Komunikacji Rzecznik Prasowy PGNiG TERMIKA SA. „Inwestor będzie regularnie konsultował z przedstawicielami Rady decyzje dotyczące mieszkańców w związku z realizacją inwestycji, w tym projekty zagospodarowania terenu po zakończeniu inwestycji. Wspólnym celem Rady i inwestora jest zadbanie o to, aby okolice Kanału Żerańskiego nie stały się pustynią, a przyjaznymi dla wszystkich terenami rekreacyjnymi. Ustalenia pomiędzy inwestorem a Radą będą jawne i na bieżąco dostępne wszystkim zainteresowanym” – zapewnia PGNiG.

„Chcemy kompromisu”

Nie było do tej pory żadnych konsultacji. Mieszkańcy dowiedzieli się o tej inwestycji tak naprawdę na bardzo późnym etapie z formalnego punktu widzenia – komentował Senko. – Już wtedy to było kontrowersyjne – dodał. Jak opowiadał, zaczęła się dyskusja z inwestorem, chociaż – jak zaznaczył – inwestor nie chciał udzielać prawie żadnych informacji.

Senka zaznaczył, że mieszkańcy chcą dojść do kompromisu. – Ta Rada Konsultacyjna nie ma żadnej mocy prawnej. Wszystko zależy od dobrej woli inwestora – uważa gość RDC.

Społeczeństwo „wykluczone”

Zygmunt zwróciła uwagę, że w Polsce jest problem z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. – Te przepisy można stosować elastycznie i wykluczać stronę społeczną z decyzji o tym, co się dzieje w dzielnicy – wyjaśniała.

Goście RDC podkreślali, że doprowadzenie gazu do elektrociepłowni jest konieczne (ze względu na zmniejszenie emisji gazów i zanieczyszczeń), ale istotne jest, jak zostanie to rozwiązane i czy inwestor będzie się liczył ze zdaniem mieszkańców.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone