SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ratusz wytnie 500 drzew po praskiej stronie Wisły. Aktywiści protestują

Wybrzeże Szczecińskie/fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl

Warszawski ratusz obiecuje nasadzenia po wycince wzdłuż ulic Wybrzeże Szczecińskie i Wybrzeże Helskie. Pod topór pójdzie 500 drzew – to konieczne w ramach przebudowy dróg i budowy zabezpieczenia przeciwpowodziowego od ul. Okrzei do mostu Gdańskiego. Aktywiści twierdzą jednak, że to nie wystarczy i zbierają podpisy pod petycją w obronie drzew na Pradze.

Pierwotnie miały być 74 nasadzenia zastępcze, będzie jednak dużo więcej – zapewnia Justyna Glusman ze stołecznego ratusza. – Pan prezydent Rafał Trzaskowski podjął decyzję o tym, aby te straty środowiskowe wynagrodzić mieszkańcom i zrekompensować dużo większymi nasadzeniami. Zostało postanowione, że w tym roku nasadzenia na Pradze to będzie kilkaset dodatkowych drzew, około pięciuset – mówi.

Prosimy o cierpliwość – mówi wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński i zwraca uwagę, że poprawi się komfort kierowców i mieszkańców. – Głównym powodem wykonywania akurat tej inwestycji są zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Po drugie, jeśli chodzi o parametry jezdni, to one się nie zmieniają. Po trzecie – większość tego procesu inwestycyjnego, jeśli chodzi o układ drogowy, to wykonanie nieistniejących tam ścieżek rowerowych, ciągów pieszych – tłumaczy.

Zapewnienia ratusza nie uspokajają aktywistów, którzy chcą bronić zieleni na Pradze. – To nie wystarczy – odpowiada autor petycji, radny z Pragi Północ Grzegorz Walkiewicz. – Ta deklaracja nas w żaden sposób nie satysfakcjonuje. Cały czas zbieramy podpisy, w tym momencie już 3,5 tysiąca mieszkańców Warszawy się podpisało pod apelem o to, aby przeprowadzić tę inwestycję w inny sposób. W taki, żeby nie było to tak dotkliwe dla przyrody – mówi.

Pod petycją podpisuje się również Jan Śpiewak, który skomentował sprawę wycinki drzew w audycji „Polityka w południe” na antenie Radia dla Ciebie. – Na obronę drzew nigdy nie jest za późno. Są one w Warszawie na wagę złota – powiedział. – Trzeba bronić każdego drzewa w mieście. To jest bardzo cenny przyrodniczo obszar. Robienie czegoś takiego jest barbarzyństwem. Naprawdę trzeba ten projekt po prostu zrewidować, cofnąć się i zastanowić, jak to można zrobić, by żadnych drzew nie wycinać – tłumaczył.

Petycję można podpisać tutaj.

Jutro społecznicy organizują również spacer dla mieszkańców i inwentaryzację drzew przeznaczonych do wycinki. Zbiórka o 10:00 na rogu Okrzei i Wybrzeża Szczecińskiego.

Miasto informuje, że w czasie powodzi w 2010 r., uszkodzony został wał chroniący Pragę-Północ. Konieczna jest budowa nowego wzdłuż Wybrzeża Helskiego jako część szerszych prac drogowych od ul. Okrzei do mostu Gdańskiego. Mur przeciwpowodziowy połączony zostanie z bramą przeciwpowodziową u wejścia do Portu Praskiego i z wałem Golędzinowskim po północnej stronie mostu Gdańskiego.

Koniec remontu zaplanowano na styczeń 2022 roku.  Łączny koszt prac to 76 milionów złotych.

Posłuchaj całej rozmowy: Polityka w południe: Jan Śpiewak

Czytaj też: Będzie przebudowa praskiej Wisłostrady. Początek prac w lutym?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone