SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Wysyp grzybów w lasach. Sanepid apeluje o ostrożność

Lipcowe kurki/fot. AK

Sezon grzybowy zbliża się wielkimi krokami. Nie możemy zapominać jednak o ostrożności przy grzybobraniu. Szczególnie, jeżeli nie jesteśmy doświadczonymi grzybiarzami i nie mamy pewności, czy znaleziony przez nas okaz nie jest trujący.

Nie zdawajmy się na grzybiarskie mity co do zbierania, bo często są fałszywe – mówi Joanna Narożniak, rzecznik Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. – Nie prawdą jest, że wszystkie grzyby trujące są gorzkie, mają nieprzyjemny zapach lub zmieniają barwę po dotknięciu. Również to, że srebrna łyżeczka lub cebula podczas gotowania z grzybem trującym czernieje – tłumaczy.

Co w przypadku zatrucia grzybami?

Leczenie zatrucia jest wyłącznie objawowe – dodaje Narożniak. – Można zabezpieczyć resztki tej potrawy grzybowej czy ewentualnie wymiociny. Mogłoby to pomóc w diagnozie u lekarza, czym się ta osoba zatruła – wyjaśnia.

Jak przypomina sanepid – niektóre gatunki w Polsce są także trujące śmiertelnie. – Już 50 gramów muchomora sromotnikowego potrafi przynieść śmierć. Co 3-5 osoba dorosła i co 2-3 dziecko, które spożyło muchomora sromotnikowego umiera – ostrzega Narożniak.

Jadalne grzyby w Polsce

Jeśli jesteśmy początkujący, możemy śmiało zbierać charakterystyczne grzyby z gąbką – dodaje Joanna Narożniak. – Zbierajmy tylko grzyby rurkowe, czyli takie, które pod kapeluszem mają tak zwaną gąbkę. Wśród grzybów rurkowych na terenie Polski nie ma grzybów śmiertelnie trujących – zaznacza.

Wybierając się na grzyby, warto wziąć ze sobą atlas grzybów lub zainstalować aplikację na telefon. Po powrocie do domu powinniśmy także posegregować je gatunkowo. Jeżeli nie jesteśmy pewni – nie jedzmy.

Według doniesień grzybiarzy, najwięcej okazów znajdziemy teraz w lasach w okolicach Ciechanowa i Przasnysza, a także Żyrardowa. Można zebrać nawet około 100 grzybów w godzinę.

Czytaj też: Sprawą osiedla w Lesie Bemowskim zajmie się policja i nadzór budowlany

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone