SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wystawa „Beksiński Nieznany” w Warszawie. Ponad sto prac

Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych – będzie można obejrzeć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w dniach od 20 marca do 9 kwietnia. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR.

Oprócz ekspozycji fotomontaży, grafiki komputerowej przedstawiamy również fotografie artysty. Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę nieznaną cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy  – powiedziała Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński” na antenie RDC. Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego.

Beksiński – wybitny fotograf

Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy – dodała kuratorka. Wielu krytyków miało mu za złe porzucenie fotografii, ich zdaniem zapowiadał się jako doskonały artysta fotograf. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality, który pozwala wniknąć w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy jest wykład opisujący w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą tego znakomitego artysty. – Na fotomontażu uczył się tworzyć – powiedział Janusz Barycki, kurator wystawy. Jak dodał, wynikiem zabawy w kolaże zdjęć była grafika komputerowa, będąca znaną częścią jego twórczości. – Beksiński rysował, ręcznie lub na tablecie, następnie skanował i przetwarzał w komputerze. To prace na niezwykle wysokim poziomie – dodał Barycki.

Artyści w bibliotece i „Beksiński Nieznany”

Wystawa wpisuje się w projekt realizowany przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie „Artyści w Bibliotece”, prezentujący sylwetki i prace znanych twórców. Biblioteka stanowi więc doskonałe miejsce na realizację projektu, tym bardziej, że największą grupę zainteresowanych wystawą stanowią właśnie studenci. Z tego też względu współorganizacji przedsięwzięcia chętnie podjął się Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Jak powiedziała kuratorka wystawy na antenie Radia Dla Ciebie, poszukiwanie miejsca dla Beksińskiego w stolicy chwilę trwało, ale gmach BUW jest miejscem idealnym. – Chodziło o to, żeby Beksiński mógł być godnie pokazany – przyznała Ewa Barycka.

Ogólnopolskie tournée wystawy

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK), Rzeszowie (URz) i Toruniu (UMK). Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za „Beksińskim Nieznanym” wszędzie, gdzie ma się pojawić.

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji – tak samych prac artysty, jak również wydarzeń i pokazów towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej. Takiej wystawy nie można przegapić.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone