SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wystawa „Ars Sacra El Greca” w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Na miejscu studio plenerowe RDC

fot. RDC

Siedem obrazów El Greca można oglądać od czwartku w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Została tam otwarta wystawa „Ars Sacra El Greca”. Na miejscu pojawiło się również plenerowe studio Radia dla Ciebie.

Wystawa XVII-wiecznych obrazów została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia utworzenia kierowanej przezeń placówki.

Oprócz znajdującego się w zbiorach siedleckiej placówki obrazu „Ekstaza św. Franciszka”, na wystawie znalazły się takie dzieła jak „Św. Weronika z chustą” z Museo Santa Cruz w Toledo, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo” z Kolekcji Banku Santander, „Św. Franciszek w ekstazie” z prywatnej kolekcji w Wiedniu, „Ukrzyżowanie” z Museo del Greco w Toledo, „Święty Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” ze zbiorów Katedry Primada w Toledo i płótno „Św. Franciszek z bratem Leonem” wypożyczone Museo del Patriarca w Walencji.

Obrazy El Greca w siedleckim Muzeum Diecezjalnym można oglądać do końca listopada. Wspomniana „Ekstaza św. Franciszka”, znajdująca się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, jest jedynym obrazem El Greca, czyli Domenikosa Theotokopulosa w Polsce.

Plenerowe studio RDC

Czwartkowe otwarcie wystawy „Ars Sacra El Greca” poprzedziła gala w Centrum Kultury i Sztuki oraz specjalne wydanie „Popołudnia Radia dla Ciebie”.

15:00-15:30 „Popołudnie RDC” (Robert Łuchniak)

Rozmowa z ks. dr Robertem Mirończukiem – dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

15:35-16:00 „Popołudnie RDC” (Robert Łuchniak)

Rozmowa z Izabelą Galicką – „odkrywczynią” obrazu „Ekstaza św. Franciszka”, Katarzyną Kowalską – autorką książki „Polski El Greco” i księdzem Henrykiem Drozdem – wieloletnim dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

16:05-16:30 „Popołudnie RDC” (Robert Łuchniak)

Rozmowa z prof. Juliuszem Chróścickim z Instytutu Historii Sztuki.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone