SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wystawa „Andrzej Wajda” na Zamku Królewskim – plakaty, których dotąd w Polsce nie było

fot. Pixabay

Niemal 40 plakatów do filmów Andrzeja Wajdy z różnych krajów świata, a także statuetki Oscara i Złotej Palmy obejrzą zwiedzający wystawę „Andrzej Wajda”. Ekspozycja została otwarta we wtorek w Galerii Wystaw Czasowych Zamku Królewskiego w Warszawie.

Ekspozycja, przygotowana przez Zamek we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi, prezentuje związki formalne i artystyczne jednego z najważniejszych polskich reżyserów filmowych z Zamkiem Królewskim w Warszawie.

Związany z Zamkiem

Tomasz Taraszkiewicz, kurator i pomysłodawca wystawy prezentowanej na Zamku Królewskim podkreślił na antenie RDC że miejsce nie jest przypadkowe. – Pan Andrzej od 12 lat był członkiem rady powierniczej Zamku Królewskiego w Warszawie, była mu bliska nasza idea – powiedział. dodając, że nie możemy zapominać o sympatii reżysera do tego miejsca, widocznej w jego filmach. – Fragment Zamku Królewskiego możemy podziwiać w „Panu Tadeuszu” – dodał.

Nowe spojrzenie

Widzowie zobaczą plakaty, promujące filmy Wajdy w różnych krajach – od Niemiec i Francji po Japonię, Wietnam i Kubę. Plakaty opatrzone są komentarzem samego reżysera, a także zagranicznych filmowców, aktorów i współpracowników oraz krytyków filmowych. – Poza 38 polskimi plakatami filmów Wajdy, na wystawie można zobaczyć również plakaty zagraniczne, które nigdy wcześniej nie funkcjonowały w naszej przestrzeni – wyjawił kurator. Jak przyznał, dzięki pokazaniu zagranicznych plakatów filmowych mamy możliwość spojrzenia na filmy Wajdy z innej strony, bez obciążenia historycznego, które my, Polacy, mamy gdy oglądamy obrazy Wajdy. – Widz zagraniczny jest od tej historii odciążony. Wydało nam się ciekawe, w jaki sposób te filmy były postrzegane za granicą, w jaki sposób wabiono widownię do kina – powiedział.

Na wystawie znalazły się również, wypożyczone z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, najbardziej prestiżowe nagrody branży filmowej, których laureatem był Wajda – Nagrodę Akademii Filmowej, popularnie nazywaną Oscarem, którego Wajda otrzymał w 2000 r. za całokształt pracy twórczej oraz statuetka Złotej Palmy, jaką artyście przyznano za obraz „Człowiek z żelaza” (1981). W ramach cyfrowego pokazu można będzie zapoznać się również z twórczością fotograficzną, graficzną i malarską słynnego reżysera. Zdjęcia, rysunki i akwarele Wajdy pochodzą z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.

Andrzej Wajda był jednym z najważniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych, jednym z twórców tzw. „polskiej szkoły filmowej”. Jego prace, zwłaszcza w pierwszych latach twórczości, naznaczyły doświadczenia II wojny światowej; temat wojny, śmierci, a także „życia po katastrofie” poruszał w takich obrazach jak m.in. „Pokolenie”, „Kanał”, „Popiół i diament” czy „Lotna”. Z kolei „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” ukazywały szarzyznę i patologie czasu Polski Ludowej. Do jego najwybitniejszych prac należą również ekranizacje dzieł polskiej literatury – „Wesele”, „Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana”, „Brzezina” czy „Panny z Wilka”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone