SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wysokie wyroki dla oszustów. Działali metodą „na wnuczka”

fot. Pixabay

Sąd Okręgowy w Płocku skazał członków zorganizowanej grupy przestępczej oszukujących metodą „na wnuczka” na kary od roku do trzynastu lat pozbawienia wolności skazał – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Stanisław Bar. Wyrok nie jest prawomocny.

Na ławie oskarżonych zasiadło dziewięć osób, które jak ustalono w trakcie śledztwa, dokonały kilkudziesięciu oszustw na terenie całej Polski (m.in. Płocka, Gdańska, Zabrza, Opola, Siemiatycz, Brzezin, Szprotawy, Częstochowy, Wałbrzycha, Chojnic, Rzeszowa, Białegostoku, Kielc i Tarnobrzegu). Wśród podsądnych znaleźli się 34-letni Adrian Ł. i 36-letni Maciej W., którzy zawiadywali szajką z terenu Wielkiej Brytanii.

Losowy dobór ofiar

Według ustaleń opolskiej prokuratury, która prowadziła śledztwo, oskarżeni wybierali losowo swoje ofiary, szukając osób z imionami mogącymi świadczyć o ich starszym wieku. Następnie podszywając się pod bliskich, prosili o pomoc finansową, dzięki której rzekomi krewni mogli uniknąć poważnych kłopotów – np. tymczasowego aresztowania, lub o pożyczkę niezbędną do pokrycia pilnych wydatków. Kolejnym krokiem oszustów było wysłanie pod wskazany adres osoby, która powołując się na rozmowę z krewnym, odbierała ustaloną kwotę. W kilku przypadkach oszuści wystawiali pokrzywdzonym pokwitowania na wyłudzone pieniądze.

Sąd uznał winę oskarżonych, wymierzając Adrianowi Ł. karę 11 lat więzienia i grzywnę w wysokości 27 tys. złotych. Jego wspólnik Maciej W. został skazany na 13 lat więzienia i 40 tys. złotych grzywny. Pozostałym członkom grupy wymierzono kary od roku do trzech i pół roku pozbawienia wolności.

Oskarżeni, oprócz pobytu w zakładzie karnym, zostali zobowiązani do naprawienia szkody pokrzywdzonym.

Czytaj też:

Mieszkanka Płocka oszukana metodą „na wnuczka”. Straciła kilka tysięcy złotych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone