SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wypadki z udziałem zwierząt. Łowczy apelują: zdejmij nogę z gazu

Zderzenie z sarną, łosiem czy dzikiem może skończyć się tragedią. Polski Związek Łowiecki apeluje, by jadąc przez las czy łąkę zdjąć nogę z gazu. Łowczy Krajowy Paweł Lisiak nie ma złudzeń – zwierzęta nie znają znaków, a nas może uratować tylko mniejsza prędkość.

Zachować ostrożność trzeba szczególnie latem.

Nasza aktywność, jako kierowców powracających z wakacji i jakichś krótkich wypadów, to głownie rano i wieczór. Dokładnie pokrywa się to z porami aktywności zwierzyny. Bardzo często znajduje się na naszych szlakach komunikacyjnych, które poprzecinały szlaki komunikacyjne zwierzyny – mówi Paweł Lisiak.

Zwracajmy uwagę na pobocza, a po zmroku na małe dwie jasne kropeczki. To przecież oczy zwierząt – zaznacza łowczy. – Powinien być to wystarczający sygnał, żeby zdjąć nogę z gazu i ewentualnie włączyć światła awaryjne, aby ostrzec tych, którzy jadą za nami. Nawet zderzenie z małym zwierzęciem, jak zając czy lis, może spowodować całkowitą kasację samochodu – wyjaśnia.

Łowczy zachęca tym samym wszystkich samorządowców, zarządców dróg czy dzierżawców obwodów łowieckich do współpracy z myśliwymi. Wspólnie można pracować nad lepszym oznaczaniem dróg. Łowczy znają szlaki migracyjne zwierząt i miejsca, w których ryzyko kolizji jest szczególnie wysokie!

W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjno-urlopowym, apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności. Kolizje z udziałem dziko żyjących zwierząt nie należą do rzadkości. Do obowiązków zarządcy drogi należy jej właściwe oznakowanie, w tym znakami A-18b, ostrzegającymi przed możliwością wtargnięcia dziko-żyjących zwierząt na drogę.

Czytaj też:

Nocleg obok dzikich zwierząt. Ruszyła sprzedaż biletów na zoonoc

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone