SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Komunikacja w Warszawie. Jakie wymagania musi spełnić kierowca?

fot. ZTM

Ustawa, wymagania przewoźnika i wytyczne ZTM-u. Kandydat na kierowcę miejskiego autobusu w Warszawie musi spełnić szereg kryteriów, zanim zacznie wozić warszawiaków. Sprawdzamy, o jakich wymaganiach mowa. Robimy to po kolejnym, poważnym wypadku autobusu w stolicy. 23-letni kierowca w miniony weekend rozbił pojazd na słupie trakcji tramwajowej.

By zostać kierowcą komunikacji, trzeba przejść badania psychotechniczne i takie, które np. wykluczają cukrzycę – tłumaczy rzecznik MZA Adam Stawicki. – Kandydat musi również przejść badania psychotechniczne, które mogą stwierdzić uzależnienie od alkoholu lub narkotyków, no i ogólnie również predyspozycje do wykonywania zawodu kierowcy – wyjaśnia.

Są też ustawowe wymagania – mówi Stawicki. – Kandydat musi mieć 21 lat, jeżeli przejdzie pełny kurs kwalifikacji wstępnej. Natomiast 23 lata, jeżeli zdaje tylko przyspieszony kurs kwalifikacji wstępnej. Kandydat, który chciałby rozpocząć pracę w Miejskich Zakładach Autobusowych musi mieć rok doświadczenia, jeżeli szkolił się w zewnętrznych ośrodkach nauki jazdy – tłumaczy.

Swoje wymagania narzuca też ratusz – mówi rzeczniczka Arrivy Joanna Parzniewska. – Dodatkowym warunkiem wynikającym z umowy o świadczenie usług zawartej z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie jest pozytywny wynik specjalnego egzaminu kompetencji do obsługi linii na terenie miasta Warszawy przeprowadzanego właśnie przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie – wyjaśnia.

Są też wewnętrzne szkolenia i egzaminy – mówi dyrektor przewozów miejskich w firmie Mobili Michał Juchnowski. – Pierwsza część szkolenia to standardowo trzy dni robocze oraz sześć dni szkolenia w drugiej części na linii z patronem. Następnie kandydat kierowany jest na egzamin certyfikujący, przeprowadzany przez Zarząd Transportu Miejskiego. Osoby niepolskojęzyczne muszą dodatkowo zdać test kwalifikacyjny na poziomie B1 – dodaje.

My z kolei zarezerwowaliśmy sobie w umowach ze spółkami operatorskimi prawo do weryfikacji kompetencji kierowców w zakresie znajomości układu komunikacyjnego i topografii miasta, przepisów porządkowych, zasad taryfowych, obsługi pasażerów i obowiązków prowadzącego pojazd – mówi rzecznik ZTM Tomasz Kunert.

Kierowcy w Warszawie mogą liczyć na umowy o pracę i wynagrodzenie od 4,5 do nawet 5 tysięcy złotych brutto.

Czytaj też:

Pandemia zmniejszyła korki. Ruch w stolicy o ponad 20 proc. mniejszy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone