SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wypadek autobusu. „Organizacja ruchu na S8 – prawidłowa”

Wypadek autobusu na S8/fot. PAP/Paweł Supernak

Organizacja ruchu w miejscu katastrofy autobusu komunikacji miejskiej na S8 w Warszawie jest prawidłowa, GDDKiA zleci mimo to wykonanie audytu bezpieczeństwa – wynika z ustaleń komisji powypadkowej, o których poinformowała rzecznika stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Komisja z udziałem przedstawicieli policji, stołecznego Biura Polityki Mobilności i Transportu, Zarządu Transportu Miejskiego i GDDKiA zebrała się ok. godz. 13:30 w okolicy mostu Grota-Roweckiego. To tam w czwartek z wiaduktu spadł autobus linii 186 i zawisł nad Wisłostradą. W katastrofie zginęła ok. 70-letnia pasażerka, a ok. 20 osób odniosło obrażenia.

Raport do wykorzystania w śledztwie

Funkcjonariusze policji wraz z przedstawicielami miejskiego transportu i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pracę w miejscu wypadku zakończyli po godz. 14:00. W dniu wypadku w stołecznym Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wyjaśniono, że celem prac komisji jest lustracja okolicy wypadku pod kątem organizacji ruchu i właściwego oznakowania po to, aby wyeliminować czynniki, które mogłyby doprowadzić do powtórzenia się takiego zdarzenia.

Rezultatem prac będzie protokół zawierający ustalenia komisji. Materiały te zostaną także wykorzystane w toku śledztwa.

Audyt GDDKiA

Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka wyjaśniła, że z uwagi na prowadzone w tej sprawie postępowanie członkowie komisji nie mogą ujawnić wszystkich ustaleń. Komisja stwierdziła jednak m.in., że organizacja ruchu, która obowiązywała i obowiązuje obecnie, jest prawidłowa. – Ustalenia są też takie, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma zlecić wykonanie audytu bezpieczeństwa – podała Gałecka.

Kierowca autobusu, który w czwartek spadł z wiaduktu, prowadził pod wpływem amfetaminy. Prokuratura postawiła mu m.in. zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Mężczyźnie grozi kara 15 lat pozbawienia wolności. Został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące z uwagi na m.in. obawę ucieczki i matactwa.

Kontrole w firmach przewozowych

W związku z wypadkiem, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie wszczął kontrole w firmach, które odpowiadają ze przewóz pasażerów komunikacji miejskiej. Od piątku kontrole prowadzone są w trzech zajezdniach Arrivy, do której należał autobus linii 186. We wtorek poinformowano o wszczęciu kontroli w dwóch kolejnych firmach – Michalczewski Spółka Z.O.O. oraz PKS Grodzisk Mazowiecki.

Kontrole przewoźników autobusowych w Warszawie zapowiedział również Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Jak zaznaczono, kontrole krzyżowe będą prowadzone we wszystkich firmach realizujących przewozy autobusowe na terenie stolicy. Działania mają na celu sprawdzenie, czy kierowcy prowadzący autobusy komunikacji miejskiej nie pracują równocześnie w kilku spółkach i czy są przestrzegane normy czasu pracy.

Czytaj też:

Wypadek na S8. ZTM kontroluje kolejnych dwóch przewoźników

Wypadek na S8. Kontrole GITD w Arrivie przynajmniej do końca lipca

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone