SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wyłudzali odszkodowania po wypadkach. 158 osób z zarzutami

Kolizja drogowa/fot pixabay

Już 158 osób usłyszało zarzuty m.in. wyłudzeń odszkodowań poprzez pozorowane kolizje drogowe. Wobec 31 podejrzanych już skierowano akty oskarżenia. Łączna kwota wyłudzeń, to około 10 mln zł. Śledztwo trwa – poinformowała w poniedziałek siedlecka prokuratura.

W sprawie tej tymczasowo aresztowanych pozostaje trzech podejrzanych. Wobec pozostałych osób, którym przedstawiono zarzuty, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze – przekazała Prokuratura Okręgowa w Siedlcach.

Jak dodano, w zeszłym tygodniu funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z Radomia zatrzymali kolejne cztery osoby współdziałające w popełnianiu tych przestępstw.

Proceder w szczególności na Mazowszu

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w 2019 r., wciąż jest prowadzone i – jak zaznaczyła Prokuratura Okręgowa w Siedlcach – ma charakter rozwojowy. – Niewykluczone są kolejne zatrzymania – zaznaczają prokuratorzy.

Poczynione ustalenia wskazują, że na terenie różnych miejscowości, w szczególności znajdujących się na terenie woj. mazowieckiego, działały współpracujące ze sobą osoby, zajmujące się wyłudzaniem nienależnych odszkodowań z tytułu zgłaszanych do ubezpieczycieli zdarzeń drogowych – przypomniała siedlecka prokuratura.

Według ustaleń, luksusowe samochody, głównie sprowadzane z zagranicy, były rejestrowane na podstawione osoby i ubezpieczane polisami AC. – Następnie organizowano fikcyjne kolizje drogowe z udziałem osób, na które zarejestrowane były samochody lub też osób „wynajmowanych” przez sprawców jako kierowcy – uczestnicy upozorowanych kolizji drogowych – dodano.

Wyłudzono nawet 10 mln zł

Powstałe szkody zgłaszane były ubezpieczycielom, przy czym w zgłoszeniach podawano nieprawdziwe okoliczności zdarzenia, które jakoby miało spowodować zgłoszoną szkodę. Osoby, na które zarejestrowane były samochody, w dokumentach przedkładanych ubezpieczycielom wskazywały należące do nich rachunki bankowe do wypłaty odszkodowań, a po wypłacie odszkodowania wypłacały one – na ogół w gotówce – przelane pieniądze, przekazując je organizatorom procederu – relacjonują śledczy.

Jak podsumowano, obecny etap postępowania w tej sprawie – z tytułu wypłat odszkodowań z polis OC i AC mogło dojść do wyłudzenia łącznie kwoty ok. 10 mln zł od pięciu towarzystw ubezpieczeniowych.

– W sprawie tej już 158 osobom przedstawiono zarzuty dokonania wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych z tytułu pozorowanych kolizji drogowych bądź usiłowań wyłudzeń, w tym w odniesieniu do mienia znacznej wartości oraz wyłudzeń poświadczenia nieprawdy – dodano i zaznaczono, że wobec 31 podejrzanych już zakończono postępowanie, kierując wobec nich akty oskarżenia do właściwych sądów.

Czytaj też:

Wyłudzali odszkodowania ze sfingowanych wypadków. Jest areszt

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone