SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Wybory samorządowe przełożone? Paweł Szrot: warto to rozważyć

Paweł Szrot/fot. RDC

Nie ma jeszcze projektu ustawy przekładającej wybory samorządowe na inny termin – poinformował dziś rzecznik rządu Piotr Müller. Władze zastanawiają się nad tym, ponieważ przyszłoroczne jesienne głosowanie pokrywa się datą z wyborami do Sejmu. – Jak tylko poznamy szczegóły tej propozycji, prezydent Andrzej Duda pochyli się nad tym – powiedział w „Polityce w południe” szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Dobrze jest, gdy wybory odbywają się w konstytucyjnym i ustawowym czasie, ale argumenty, które wskazywałyby na potrzebę przeniesienia tych wyborów na termin późniejszy, ale nieodległy, mają charakter poważny i są na pewno warte rozważenia – mówił w Radiu dla Ciebie Paweł Szrot.

Zdaniem Szrota przełożenie terminu wyborów samorządowych jest realne. Szef gabinetu głowy państwa negatywnie ocenia poprzedni taki przypadek, gdy nałożyły się dwa terminy wyborów.

W 2005 roku jednocześnie odbyły się wybory prezydenckie i do parlamentu. Zdaniem Szrota było wówczas dużo problemów organizacyjnych. – Podstawą będą te projekty, czy może raczej założenia, bo czasami rozwiązania prezentuje się na etapie założeń właśnie. Pan prezydent jest doktorem prawa i wykładowcą akademickim. Sam potrafi ocenić i przeanalizować pewne prawne założenia, ale też dysponuje zespołem ekspertów – podkreślił Szrot.

Z nieoficjalnych zapowiedzi polityków obozu rządzącego wynika, że wybory do władz miast, gmin, powiatów i województw mogłyby się odbyć wiosną 2024 roku.

Podwójne wybory trudne organizacyjnie?

O trudnościach organizacyjnych wynikających z nakładania się terminów wyborów mówił również dziś rzecznik rządu Piotr Müller. – W tej chwili nie ma jeszcze projektu ustawy. W związku z tym, tak jak mówiliśmy, dyskutujemy o kwestii zmian, uelastycznienia terminu wyborów samorządowych, dlatego, że trudno jest organizacyjnie prowadzić wybory w tym samym czasie, gdy mamy różne komitety wyborcze, gdy rozlicza się limity finansowe z różnych kampanii wyborczych – powiedział.

Rzecznik rządu podkreślił, że od wielu lat samorządy apelowały o to, aby w innym terminie realizowane były wybory samorządowe, „chociażby ze względu na harmonogram uchwalania budżetów samorządu terytorialnego”. – To też jest jedna z przesłanek, która jest brana pod uwagę w tym aspekcie – dodał.

Również on zapewnił, że „jeżeli taki projekt, byłby finalnie przedstawiony, to stosowne konsultacje z panem prezydentem będą się odbywały”. – Wiadomo, że głowa państwa na koniec decyduje, czy dana ustawa jest podpisana, czy nie, więc oczywiście tutaj takie konsultacje byłyby zachowane – powiedział rzecznik rządu.

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 roku). Jednocześnie jesienią 2023 wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 roku).

Posłuchaj całej rozmowy:

Polityka w południe: Paweł Szrot

Czytaj też:

PFR będzie prefinansować KPO. Ze zwrotów z tarcz jest już ok. 8 mld zł

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone