SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zamieszki po wyborach na Białorusi. „Co najmniej jedna osoba zginęła”

Białoruś. Starcia z milicją po wyborach prezydenckich/fot. EPA/TATYANA ZENKOVICH Dostawca: PAP/EPA

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku starć z milicją po niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi – podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na centrum praw człowieka Wiasna działające w Mińsku. Białoruskie MSW dementuje tę informację.

W noc po wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia zatrzymano w całym kraju około 3 tys. osób za udział w zgromadzeniach masowych odbywających się bez zezwolenia, w tym około 1000 w Mińsku i ponad 2 tys. w innych miastach – podało w poniedziałek MSW. W oficjalnym komunikacie służby prasowe MSW poinformowały, że w 33 miejscowościach w noc powyborczą doszło do „punktowych zgromadzeń obywateli w rejonie lokali wyborczych i na centralnych placach”.

„Ogółem za udział w odbywających się bez zezwolenia zgromadzeniach masowych zatrzymano w kraju około 3 tysięcy osób” – głosi komunikat. Podano w nim, że w trakcie zgromadzeń poszkodowanych zostało 39 milicjantów i ponad 50 osób cywilnych.

Resort oświadczył, że demonstrujący w Mińsku rzucali w milicjantów płytami chodnikowymi „i innymi przedmiotami”, a w Pińsku opór siłom porządkowym stawiła „grupa agresywnie nastawionych obywateli”. Ludzie ci, uzbrojeni w pręty, kamienie i metalowe przedmioty „próbowali zorganizować atak na funkcjonariuszy” – czytamy w komunikacie. Część zatrzymanych „była w stanie upojenia alkoholowego” – dodało MSW.

Według informacji centrum praw człowieka Wiasna jedna osoba zginęła po tym, jak w tłum ludzi wjechał pojazd sił milicyjnych. Przyczyną śmierci była rana głowy. Trzy osoby doznały poważnych obrażeń – powiedział prawnik Walancin Stefanowicz z organizacji Wiasna, działającej w Mińsku. MSW określiło te doniesienia fake newsem.

Państwowy Komitet Śledczy Białorusi poinformował w poniedziałek, że wszczął sprawę karną dotyczącą masowych zamieszek i użycia przemocy wobec przedstawicieli władz. Wielu z podejrzanych już zatrzymano, ludzie ci znajdowali się w stanie upojenia alkoholowego – oświadczył szef Komitetu Śledczego Iwan Naskiewicz. – Organy ochrony prawa podejmą wszelkie możliwe środki w celu obrony ustroju konstytucyjnego – ostrzegł.

Starcia z milicją

Do starć z milicją doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w Mińsku, Witebsku, Grodnie i innych miastach Białorusi. Protesty wybuchły po zakończeniu wyborów i ogłoszeniu oficjalnego sondażu exit poll, według którego w głosowaniu zwyciężył obecny prezydent Alaksandr Łukaszenka uzyskując ponad 70 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. głosów.

Posłuchaj:

Poranek RDC: wybory prezydenckie na Białorusi

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone