SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Wszystkich Świętych w Radomiu. Od dziś zmiany w komunikacji

fot. MZDiK

Od dzisiaj zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej w Radomiu. Autobusy będą kursowały częściej, a od soboty na trasy wyjadą pojazdy specjalnych linii cmentarnych. Wtedy zmieni się też organizacja ruchu samochodowego przy nekropoliach.

Do 2 listopada autobusy linii 4, 12 i 13 będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością – mówi rzecznik MZDiK Dawid Puton. – Również autobusy kilku innych linii będą jeździły częściej niż zwykle. Od 30 października do 1 listopada uruchomiona zostanie dodatkowa, przyspieszona linia CM-u, łącząca oczywiście dwa cmentarze: ten na Borkach i ten na Firleju – wskazuje.

Linia CM kursować będzie co 3 minuty.

To nie wszystko – dodaje Puton. – Dodatkowe linie do cmentarza na Borkach, do ulicy Maratońskiej C9 z Prędocinka i C15 z Janiszpola – mówi.

1 listopada komunikacja miejska w Radomiu będzie bezpłatna. Szczegóły dotyczące połączeń TUTAJ.

Zmiany czekają też kierowców prywatnych samochodów. Te obowiązywać będą od soboty do poniedziałku.

Zmiany w rejonie cmentarza na Borkach

Ulica Limanowskiego będzie zamknięta dla ruchu kołowego na odcinku pomiędzy ulicami Maratońską oraz Tytoniową. Odcinkiem od ulicy Lustrzanej (wjazd od Dębowej) do Tytoniowej będą mogły jeździć jedynie taksówki. Postój będzie zlokalizowany w nieczynnej w tych dniach zatoce przystankowej Limanowskiego / Lustrzana (w stronę Śródmieścia). Zawieszone będzie w tym czasie funkcjonowanie postoju taksówek przy ulicy Tytoniowej, przed ulicą Limanowskiego. Na odcinku ulicy Tytoniowej od Limanowskiego do Blaszanej będzie wprowadzony zakaz zatrzymywania się – szczególnie dotyczy to odcinka pomiędzy ulicami Limanowskiego a Sedlaka, na którym będą zlokalizowane przystanki.

Także ulice Chopina i Obrońców (od 1905 Roku do Limanowskiego) zostaną zamknięte dla ruchu. Zakaz wjazdu nie będzie dotyczył mieszkańców budynków przy tych drogach (w przypadku drugiej z nich – również pojazdów z zezwoleniami wydanymi przez ZUK, ale tylko do Hutniczej). Zakaz ruchu kołowego (oprócz pojazdów mieszkańców posesji) będzie również obowiązywać na ulicach Kurpiowskiej, Ordona, Kujawskiej i Hutniczej – nie będzie z nich wyjazdu do Obrońców.

Ulica Dębowa między ulicą Limanowskiego a ulicą Maratońską będzie drogą jednokierunkową (w kierunku zachodnim). Oznacza to, że nie będzie można dojechać od ulicy Maratońskiej do placu postojowego za cmentarzem. W przypadku przepełnienia się tego parkingu pojazdy będą kierowane na oznakowany parking rezerwowy wzdłuż ulicy Bulwarowej (będzie on funkcjonował przez cały czas obowiązywania wszystkich powyższych zmian, więc można tam pozostawiać samochody z własnego wyboru – również niezależnie od stopnia zapełnienia placu postojowego przy ulicy Dębowej). Ruch jednokierunkowy będzie wprowadzony poza tym na odcinku ulicy Dębowej od Maratońskiej do Stasieckiego (w kierunku zachodnim). Tutaj wyjątek będą stanowiły jedynie autobusy miejskie, które będą jeździć w obu kierunkach.

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały na odcinku ulicy Maratońskiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Dębową. Ruch na wprost na jezdni w stronę Halinowa będzie możliwy tylko środkowym pasem ruchu. Wyjazd z ulicy Dębowej (od strony cmentarza) ze względów bezpieczeństwa będzie możliwy wyłącznie w prawo, w kierunku ronda Łaskiego.

MZDiK prosi kierowców o korzystanie w pierwszej kolejności z miejsc postojowych na parkingu za cmentarzem przy ulicy Dębowej. Nie będzie wolno parkować pojazdów przy ulicy Maratońskiej oraz na ciągu ulic Dębowej i Kosowskiej (na południe od Maratońskiej), którymi będzie w tym okresie jeździć zwiększona liczba autobusów komunikacji miejskiej.

Zmiany w rejonie cmentarza na Firleju

Dojazd do cmentarza na Firleju będzie możliwy wyłącznie od strony ulicy Warszawskiej (w drugim kierunku będą mogły jeździć tylko autobusy komunikacji miejskiej). Południowe pasy ulic Ofiar Firleja (od Warszawskiej do Mieszka I) i Witosa (od Warszawskiej do Mieszka I) będą przeznaczone wyłącznie dla pojazdów indywidualnych. Podobnie będzie również na ulicy Mieszka I (odcinek jednojezdniowy od Witosa aż do ronda Powstańców Warszawy na Józefowie). MZDiK apeluje do kierowców prywatnych pojazdów, by nie jechali przez Józefów do trasy nr 735, bo będą zawracani tam przez policję. Funkcjonariusze będą wpuszczać na ulice Mieszka I (na północ od ronda Powstańców Warszawy) i Aleksandrowicza (na zachód od pętli autobusowej naprzeciw szpitala) wyłącznie autobusy miejskie lub inne uprzywilejowane pojazdy.

Fragment ulicy Ofiar Firleja od ulicy Mieszka I do ulicy Krzewień (przez las oraz most) będzie drogą jednokierunkową (można tamtędy dojeżdżać w kierunku Nowej Woli Gołębiowskiej i ewentualnie dalej ulicą Energetyków do centrum).

Zakaz ruchu kołowego zostanie wprowadzony na odcinku ulicy Aleksandrowicza (od szpitala na Józefowie aż do ulicy Warszawskiej). Tą drogą będą mogły jeździć wyłącznie autobusy miejskie lub karetki pogotowia ratunkowego. Zakaz ruchu (oprócz pojazdów mieszkańców okolicznych posesji) będzie obowiązywał poza tym na całej ulicy Gombrowicza.

Zmiany w organizacji ruchu będą wprowadzone też na ulicy Warszawskiej. W celu usprawnienia dojazdu do nekropolii na Firleju pasy ruchu wschodniej jezdni pomiędzy rondem NSZ a ulicą Ofiar Firleja zostaną przeznaczone dla określonych grup pojazdów. Lewy pas będzie obowiązywać dla ruchu przelotowego w stronę Warszawy, a prawy – dla pojazdów jadących do cmentarza. Od strony Warszawy zostanie wprowadzony zakaz skrętu lewo w ulice Witosa i Ofiar Firleja! Pojazdy wyjeżdżające z ulicy Juranda do Warszawskiej nie będą mogły skręcać w lewo ani jechać prosto do Witosa.

W celu usprawnienia kursowania autobusów miejskich prawy pas wschodniej jezdni ulicy Mieszka I (od Żółkiewskiego do ronda Powstańców Warszawy – u zbiegu z ulicą Aleksandrowicza) będzie przeznaczony jedynie dla tych pojazdów.

Dodatkowe miejsca parkingowe w rejonie cmentarza zostaną wyznaczone na dwóch nowych drogach na Wincentowie (jedna łączy ulice Witosa i Rataja, a druga stanowi połączenie ulicy Warszawskiej z pierwszą z tych jezdni). Początek pierwszej ze wspomnianych dróg znajduje się tylko około 120 metrów od północno-zachodniego wejścia na cmentarz.

Na ważniejszych skrzyżowaniach ulic dojazdowych do cmentarza na Firleju (między innymi na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych) ruchem kołowym będą kierowali policjanci i strażnicy miejscy.

Zmiany w rejonie pozostałych cmentarzy

Na obydwu jezdniach ulicy Warszawskiej w rejonie cmentarza prawosławnego obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju. Zaparkować można na terenie przy cerkwi. Podobny zakaz dotyczy ulicy Kozienickiej w okolicach cmentarza parafialnego w Rajcu Szlacheckim. Tam miejsca postojowe są dostępne przy kościele oraz wzdłuż ulicy Północnej. Z kolei w rejonie cmentarza ewangelickiego przy ulicy Kieleckiej można zatrzymywać się tylko na lokalnych drogach na Koziej Górze i Zamłyniu (na odcinkach ulic Kieleckiej, Wolanowskiej i Głównej obowiązują bowiem stosowne zakazy).

Czytaj też:

Wszystkich Świętych na Mazowszu. Jak dojedziemy na cmentarze?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone