SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wszystkich Świętych na Mazowszu. Jak dojedziemy na cmentarze?

Komunikacja we Wszystkich Świętych na Mazowszu/fot. MZD Płock

Dziś uroczystość Wszystkich Świętych. W związku z tym są zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej w rejonie cmentarzy. Sprawdziliśmy, jak będą wyglądały najbliższe dni w okolicach nekropolii na Mazowszu.

Płocka komunikacja w okresie Wszystkich Świętych uruchomi dziesięć bezpłatnych linii autobusowych. Z bezpłatnych przewozów będzie można skorzystać w dniach 30 października – 1 listopada. Wszystkie będą dowozić do największej nekropolii miasta, czyli na cmentarz komunalny.

Dotyczy to linii nr 4 i 24, a także wszystkich linii specjalnych od numeru 70 do numeru 77 – mówi Konrad Kozłowski z biura prasowego urzędu miasta.

Zmieniona będzie także organizacja ruchu w rejonie cmentarza.

Nie dojedziemy od strony miasta własnym samochodem na cmentarz komunalny ulicą Bielską. Jeżeli już, to objazd ulicą Otolińską i wjazd drogą krajową nr 60 albo ulicą Sierpecką – wyjaśnia Kozłowski.

Tradycyjnie już zamknięty w czasie świąt będzie także odcinek ulicy Kobylińskiego na odcinku między cmentarzami. Droga udostępniona będzie pieszym.

Po raz pierwszy zmiana organizacji ruchu pojawi się w okolicach cmentarza przy ul. Gościniec. Miasto wprowadza ruch jednokierunkowy.

Jeden pas jezdni ulicy Księdza Niedzielaka na odcinku od skrzyżowania ulicy Grabówka z ulicą Gościniec będzie wydzielonym pasem do postoju dla samochodów osobowych – tłumaczy.

W związku ze zmianą organizacji ruchu w czasie Wszystkich Świętych, samochody o masie powyżej 16 ton, jadące przez Płock tranzytem, będą mieć wyznaczone nowe trasy. Dotyczy to przede wszystkim jadących od strony Ciechanowa i Kutna.

1 listopada te pojazdy będą kierowane na objazd z wykorzystaniem drogi wojewódzkiej nr 567, ulicą Otolińską przez rondo w kierunku Boryszewa i później do drogi krajowej nr 60 – mówi Konrad Kozłowski.

Ponadto zamknięty będzie odcinek ulicy Kobylińskiego na odcinku między cmentarzami oraz na ulicy Bielskiej na odcinku między skrzyżowaniem Targowej i Sierpeckiej. Szczegóły TUTAJ.

Dodatkowe linie w Ciechanowie

Od 29 października do 2 listopada w Ciechanowie zostaną uruchomione dodatkowe linie miejskich autobusów umożliwiające dojechanie na cmentarz komunalny. Co 15 minut kursowała będzie LINIA „A” jadąca na trasie: Gostkowska Pętla – Gostkowska Cmentarz – Kraszewskiego – 17 Stycznia – 11 Pułku Ułanów Legionowych – Plac Kościuszki – Plac Jana Pawła II – 17 Stycznia – Kraszewskiego – Gostkowska Pętla. Kursy będą odbywały się od godz. 8.30 do 16.45.

W dniu 1 listopada dostępne będą linie:

LINIA „B” transportująca pasażerów na trasie: Gostkowska Pętla – Gostkowska Cmentarz – Kraszewskiego – 17 Stycznia – 11 Pułku Ułanów Legionowych – Plac Kościuszki – Sienkiewicza – Dworzec PKP – Kraszewskiego – Gostkowska Pętla będzie jeździła co 20 minut w godzinach od 9.00 do 16.40.

LINIA „C” na trasie: Cmentarz Komunalny (przystanek obwodnica) – Prymasa Tysiąclecia – Wojska Polskiego – Batalionów Chłopskich – Sikorskiego – Plac Jana Pawła II – 17 Stycznia – Kraszewskiego – Gostkowska – Cmentarz Komunalny będzie kursowała co 15 minut w godzinach od 9.05 do 16.50.

LINIA „D” na trasie: Cmentarz Komunalny (przystanek obwodnica) – Prymasa Tysiąclecia – Wojska Polskiego – 11 Pułku Ułanów Legionowych – Sikorskiego – Armii Krajowej – Płońska – 11 Pułku Ułanów Legionowych – Plac Jana Pawła II – 17 Stycznia – Kraszewskiego – Gostkowska – Cmentarz Komunalny będzie jeździła co co 20 minut między godz. 9.10 a 16.30.

Coroczna organizacja w Siedlcach

Organizacja ruchu przy siedleckich cmentarzach będzie dokładnie taka sama, jak w ubiegłych latach. W związku z tym, że mieszkańcy są już do niej przyzwyczajeni, samorząd nie wprowadzi żadnych zmian.

Zakończył się także już remont ulicy Cmentarnej przy głównej nekropoli, więc nie będzie dodatkowych utrudnień – mówi Wojciech Cylwik, naczelnik wydziału dróg. – Będzie można wjechać ulicą Szkolną, Reymonta, Przerwy-Tetmajera, Cmentarnej. Parkowanie będzie przewidziane właśnie przy cmentarzu, następnie przy szkole przy ul. Langego. Wjazd też będzie możliwy od ks. Popiełuszki, Piaskowej. Natomiast wyjazd będzie odbywał się ul. Cmentarną i 10 Lutego – wyjaśnia.

Naczelnik przypomina także organizację przy cmentarzu na Janowskiej. – Wjazd będzie od ulicy Starowiejskiej, Kasztanowej. To są ulice jednokierunkowe. Wjazd pod sam cmentarz będzie możliwy ulicą św. Faustyny oraz od ulicy Kazimierzowskiej Ogrodową – mówi.

Parkingi również będą w tych samych miejscach. Ratusz uruchomi też dodatkowe połączenia autobusowe linią LS1, LS2, LS3, LS4, LS5. Szczegóły TUTAJ.

Dojazd w Ostrołęce

W Ostrołęce na cmentarz komunalny mieszkańcy dojadą linią nr 9, a także specjalną linią 26. Ten autobus jeździ tylko 1 i 2 listopada. We Wszystkich Świętych i Zaduszki miasto zapewni też dodatkowe kursy liniami 1 i 8. Szczegóły TUTAJ.

Więcej autobusów w Radomiu

Zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej w Radomiu pojawią się w czwartek. Autobusy będą kursowały częściej, a od soboty na trasy wyjadą pojazdy specjalnych linii cmentarnych. Wtedy zmieni się też organizacja ruchu samochodowego przy nekropoliach.

Do 2 listopada autobusy linii 4, 12 i 13 będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością – mówi rzecznik MZDiK Dawid Puton. – Również autobusy kilku innych linii będą jeździły częściej niż zwykle. Od 30 października do 1 listopada uruchomiona zostanie dodatkowa, przyspieszona linia CM-u, łącząca oczywiście dwa cmentarze: ten na Borkach i ten na Firleju – wskazuje.

Linia CM kursować będzie co 3 minuty.

To nie wszystko – dodaje Puton. – Dodatkowe linie do cmentarza na Borkach, do ulicy Maratońskiej C9 z Prędocinka i C15 z Janiszpola – mówi.

1 listopada komunikacja miejska w Radomiu będzie bezpłatna. Szczegóły dotyczące połączeń TUTAJ.

Zmiany czekają też kierowców prywatnych samochodów. Te obowiązywać będą od soboty do poniedziałku. Szczegóły TUTAJ.

Zmiany w Warszawie

Specjalne autobusy jeżdżą także w stolicy. Od soboty 16 października na trasie jest C40, w ubiegły weekend dołączyło C09, C11 i C1. Specjalne linie cmentarne to jednak nie wszystko. Na niektóre trasy wyjadą większe pojazdy, rozkłady zostaną dostosowane do większej liczby podróżnych, a autobusy wybranych linii będą zatrzymywały się na wybranych przystankach „na żądanie” bez konieczności sygnalizowania przez pasażerów.

Najwięcej tramwajów i autobusów wyjedzie na trasy 30 i 31 października oraz 1 listopada, kiedy tradycyjnie na groby ruszają setki tysięcy warszawiaków i gości spoza stolicy. Na samych liniach cmentarnych, których 31 października i 1 listopada ZTM uruchomi 30 (z czego trzy tramwajowe), będzie kursowało ok. 560 autobusów i 30 składów tramwajowych dziennie. Autobusy podstawią się na przystanki nawet co 45 sekund – z taką częstotliwością będzie odjeżdżała linia C09, łącząca Metro Młociny z bramą główną Cmentarza Północnego. Znaczną część ruchu bierze też na siebie metro, które 1 listopada w okresie największego zainteresowania przejazdami będzie kursować co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2. W sumie, razem z normalnymi liniami autobusowymi i tramwajowymi, na stołeczne ulice wyjedzie wtedy niemal 1500 autobusów i 300 tramwajów. Szczegóły TUTAJ.

Od najbliższego weekendu zamknięte zostanie również wiele ulic w okolicach nekropolii: Cmentarza Bródnowskiego, Cmentarza Powązkowskiego i Cmentarza Wojskowego, Cmentarza Północnego i Cmentarza Wawrzyszewskiego, Cmentarza w Rembertowie i Marysinie, Cmentarza na Tarchominie, Cmentarza we Włochach i Ursusie, Cmentarza Wolskiego, Cmentarza Wilanowskiego, Cmentarza na Służewie i Cmentarza Czerniakowskiego.

Czytaj też:

Wszystkich Świętych w Warszawie. Nowe linie, objazdy, zamknięte ulice

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone