SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Zatruta Szabasówka. Jest śledztwo po wniosku właściciela stawu

fot. RDC

Jest śledztwo w sprawie zanieczyszczenia wody w rzece Szabasówka w powiecie szydłowieckim – dowiedziało się Radio dla Ciebie. Zostało wszczęte w poniedziałek po zawiadomieniu, które złożył pod koniec grudnia właściciel jednego ze stawów hodowlanych. Przypomnijmy, w Szabasówce oraz pobliskich stawach znaleziono w grudniu kilkanaście ton śniętych ryb. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ustalił, że w wodzie były związki siarki.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie usuwania wbrew przepisom do rzeki Szabasówka odpadów w taki sposób, który mógł spowodować istotne obniżenie jakości wody oraz zanieczyszczenie w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach – mówi Beata Galas, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

We wtorek zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa złożył też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak tłumaczy rzeczniczka WIOŚ Milena Nowakowska, chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa zanieczyszczenia środowiska, które może zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka, ale nie tylko. – Chemikalia mogły spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, czy gleby – mówi.

Za przestępstwo to grozi do 5 lat więzienia.

Kilkanaście ton śniętych ryb

Do zanieczyszczenia rzeki doszło w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku. W Szabasówce w gminie Orońsko oraz pobliskich stawach hodowlanych znaleziono kilkanaście ton zdechłych ryb. – W wodzie były związki siarki – tłumaczy Nowakowska. – Wszystkie najistotniejsze parametry były poniżej dopuszczalnej normy – zaznacza rzeczniczka WIOŚ.

WIOŚ szuka sprawcy zatrucia rzeki. Pod uwagę brane są dwa zakłady z gminy Wierzbicy, w tym oczyszczalnia ścieków, oraz inne podmioty, które nielegalnie mogły zrzucić ścieki.

Czytaj też: Związki siarki w Szabasówce. Jest zawiadomienie do prokuratury

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone