SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wszawica. „To jak z przeziębieniem – może nas złapać w każdych warunkach”

fot. Pixabay

Wszy atakują dzieci w wielu szkołach w Warszawie. Rodzice domagają się działań od szkół, a szkoły – od rodziców. – Niestety z wszawicą borykają się nie tylko ludzie w Polsce, ale na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że aż 10 proc. populacji krajów europejskich boryka się z tym problemem – mówiła Joanna Narożniak (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie). Gościem audycji „Jest sprawa” był również Rafał Lasota, rzecznik dzielnicy Targówek, gdzie sąd rodzinny zajmuje się sprawą rodzin najbardziej opornych na problem swoich dzieci.

Kojarzymy wszawicę z czasami powojennymi, kiedy była duża bieda, kiedy poprzez wszy przenosił się dur wysypkowy. Od wielu lat leczenie wszawicy nie jest objęte działaniami epidemiologicznymi, została skreślona z listy chorób zakaźnych – wyjaśniała Narożniak. – Przyrównywałabym to do problemu przeziębienia – w każdych warunkach może nas złapać i nie należy tego traktować jako problemu wstydliwego. Łapiąc wszy nie musimy mieć problemu z higieną osobistą – zdarzają się nawet na najczystszych głowach, w najczystszych środowiskach – podkreślała.

„Można złapać wszędzie”

Jak wyjaśniała w RDC, wszy najczęściej rozpowszechniają się pośród dzieci, bo dzieci „mają problem z wyrobionymi nawykami higieny osobistej„. – Problem pogłębia się po wyjazdach, wakacjach, zielonych szkołach – wyjaśniała. – Wszy możemy złapać wszędzie, gdzie są skupiska ludzi – w komunikacji miejskiej, w kinie, na koncercie – dodała.

Przepisy

Jak zaznaczył Lasota, wszawica to choroba. – To nie tylko wszy, które skaczą po głowie, ale to dodatkowo spadek odporności, narażenie na inne choroby. Dziecka z przeziębieniem nikt do szkoły nie przyjmie, a z wszawicą – musi – mówił w RDC. Narożniak zaznaczała, że nie ma przepisów, które pozwoliłyby zabronić dzieciom z wszami uczęszczania na zajęcia. – Placówki edukacyjne mają związane ręce. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, trzeba o tym mówić – powiedziała.

Lasota podkreślał, że wszawica nie może być powodem do napiętnowania dziecka. – To nie jest tylko problem dziecka, ale też rodziców, szkoły. Nie wolno go bagatelizować – mówił.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone