SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Wspomnienie Wojciecha Pszoniaka dziś w „Wieczorze literackim” w RDC

Już dziś w „Wieczorze literackim” Łukasz Jasina i jego goście wspominać będą zmarłego kilka dni temu wybitnego aktora Wojciecha Pszoniaka. Usłyszymy radiową adaptację opowiadania Friedricha Durrenmatta „Jesienny wieczór”. Zapraszamy tuż po 20:00.

Miejscem akcji jest luksusowy apartament pierwszorzędnego hotelu. Głównymi postaciami sztuki są Autor i Gość. Autor – Maksymilian Fryderyk Korbes – jest powieściopisarzem, laureatem Nagrody Nobla. To człowiek bardzo sławny, brutalny, bezwzględny i wiecznie pijany. Gość – Furchtegott Hofer – to emerytowany księgowy firmy Oechsli i Trost, obsesyjny wielbiciel literatury Fryderyka Korbesa. Noblista opisuje… popełnione przez siebie morderstwa.

Mistrzowskie kreacje dwóch wybitnych aktorów Wojciecha Pszoniaka oraz Krzysztofa Gosztyły. Reżyseria Janusza Kukuły, który będzie naszym telefonicznym gościem – to wszystko w najbliższą sobotę w „Wieczorze literackim. Zapraszamy w imieniu Łukasza Jasiny.

Jeden z największych

Wojciech Pszoniak uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów dramatycznych. Pochodził ze Lwowa. Ukończył studia w krakowskiej szkole filmowej. Występował w Starym Teatrze w Krakowie oraz Teatrze Narodowym i Teatrze Powszechnym w Warszawie, a w latach 70. był wykładowcą w warszawskiej PWST. Występował także w kabarecie Pod Egidą. W latach 80. wyjechał na stałe do Francji.

Wystąpił m.in. w przedstawieniach: „Klątwa” Stanisława Wyspiańskiego, „Miłość i gniew” Johna Osborne’a, „Rewizor” Nikołaja Gogola, „Siedem pięter” Dino Buzattiego, „Śmieszny staruszek” Tadeusza Różewicza czy w wyreżyserowanym przez siebie „Dożywociu” Aleksandra Fredry.

Debiut

Na ekranie zadebiutował w 1965 roku w bułgarskim serialu „Proizszestwia” na Sljapata ulica. W polskim filmie po raz pierwszy zagrał natomiast w 1970 roku – w „Twarzy anioła” w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego.

Drzwi do międzynarodowej kariery otworzyła mu rola Moryca Welta w filmie „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy. Wystąpił także w innych jego filmach: „Wesele”, „Danton” i „Korczak”. Występował też w Kabarecie pod Egidą. W Paryżu w latach 80. Pszoniak  zaczął występować w teatrach m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot. W Nanterre zagrał w sztuce „Ludzie nierozumni są na wymarciu” w reżyserii Claude’a Regy, w której występowali razem z Gerardem Depardieu i Danielem Olbrychskim. W tym samym teatrze grał w „Onych” Witkacego w reżyserii Wajdy.

Wielokrotnie uhonorowany

W 2008 roku został odznaczony francuskim Oficerskim Orderem Zasługi za „wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury”, a dziesięć lat później został komandorem orderu Arts et Lettres. W roku 2007 został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2011 r. odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wystąpił w około 100 filmach. W Polsce zagrał m.in. Władysław Gomułkę w filmie „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Wystąpił również w „Bitwie Warszawskiej 1920” Jerzego Hoffmana oraz filmach „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna i „Mała Matura 1947” Janusza Majewskiego.

Słuchaj Radia dla Ciebie na 101 FM w Warszawie, w pasmach lokalnych oraz na www.rdc.pl/rdcplayer.

Czytaj też:

„Sztuka z intuicji”. Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Pszoniakiem w RDC

Zmarł Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor dramatyczny miał 78 lat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone