SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wyjątkowe wspomnienia z Powstania Styczniowego w RDC!

159. rocznica Powstania Styczniowego w Radiu dla Ciebie

W Radiu dla Ciebie w 159. rocznicę Powstania Styczniowego przygotowaliśmy wyjątkowe wspomnienia z tego historycznego zrywy niepodległościowego. Od poniedziałku 17 stycznia przedstawimy na naszej antenie opowieści z pamiętników uczestnika walk o niepodległą Polskę.

Są to autentyczne historie Ludomira Grzybowskiego herbu Prus II. Jego pamiętniki składają się na niezwykle barwną i zabawną, ale też w dużej mierze tragiczną opowieść o patriotycznych manifestacjach, które poprzedziły wybuch powstania.

To cenna i autentyczna relacja uczestnika samych walk powstańczych. Opisy walk w dawnym województwie krakowskim, gdzie wszystko ma miejsce, pozwalają poznać całą, niełatwą powstańczą drogę, od pierwszych dni w oddziałach gen. Mariana Langiewicza, aż do ostatnich, kiedy powstanie wygasało pod dowódcą II Korpusu gen. Józefa Hauke-Bosaka.

Historia bitew, potyczek, ciężkiego marszu łączy się z lekkimi opisami odpoczynku i zabawnych zdarzeń. Napisana z wyraźnym, młodzieńczym entuzjazmem przez ówczesnego porucznika Żandarmerii Narodowej, wydaje się być opisem przygody, która przytrafiła się autorowi w nieznanym wcześniej środowisku, a która powoduje pewną fascynację debiutem w roli i funkcji żołnierza, a później dowódcy.

Zapraszamy do wysłuchania tej fascynującej i autentycznej opowieści Ludomira Grzybowskiego w mistrzowskim wykonaniu Piotra Bajora.

Część pierwsza

Część druga

Część trzecia

Część czwarta

Część piąta

Część szósta

Kolejne fragmenty pamiętników na naszej antenie codziennie od 17 stycznia o godz. 11:50 i 16:50.

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

Czytaj też:

Nowy cykl rozmów RDC o zdrowiu i chorobie z ekspertami z WUM

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone