SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wsola. Obchody 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza

Andrzej Seweryn w monodramie na podstawie "Dziennika" Witolda Gombrowicza. fot. Robert Utkowski, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Dwa dni z „Kosmosem Gombrowicza”. Wśród głównych punktów wydarzenia organizowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli znalazły się monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna, koncert Lao Che oraz muzyczny projekt Transatlantyk. To inauguracja cyklu imprez związanych z przypadającą 25 lipca 50. rocznicą śmierci pisarza.

Placówka inaugurowała cykl wydarzeń artystycznych związanych z 50. rocznicą śmierci pisarza. Spektakl powstał w latach 90. ubiegłego wieku i do dziś obrósł już legendą.

Z tym samym monodramem, ale po francusku, Andrzej Seweryn wystąpi 24 lipca, w willi Alexandrine w Vence we Francji, dokładnie w rocznicę śmierci Gombrowicza. To tam pisarz spędził ostatnie lata swojego życia.

Po spektaklu ok. 2 tysiące widzów obejrzało w przypałacowym parku we Wsoli koncert Lao Che. Grupa ma na koncie siedem albumów, wciąż jest niepokorna wobec form i stale poszukuje nowych sposobów artystycznego wyrazu.

Cykl „Kosmos”

Nazwa cyklu wydarzeń wiąże się z ostatnim działem pisarza „Kosmos”, uznawanym przez literaturoznawców i krytyków za jedną z najwybitniejszych polskich powieści. Jak powiedział PAP kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński, tytuł nawiązuje także do pierwszego lądowania człowieka na Księżycu – 20 lipca 1969 r., z którego transmisję zafascynowany kosmosem Gombrowicz śledził kilka dni przed śmiercią.

Wystawa fotografii i nie tylko 

Obchody rozpoczęło w piątek otwarcie wystawy fotografii francuskiego fotografika, wicedyrektora Muzeum Miasta Vence Cedrica Fioretti pt. „Vence. Zobaczyć ciszę”. Wystawa pokazuje codzienność i urok Vence – miasteczka na Lazurowym Wybrzeżu, w którym Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i gdzie zmarł 25 lipca 1969 r.

Rocznicowe wydarzenia są finansowane z dotacji przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Witold Gombrowicz – powieściopisarz, dramaturg i eseista, autor m.in. powieści „Ferdydurke”, „Iwona, księżniczka Burgunda”, „Trans-Atlantyk” oraz dramatów „Ślub” i „Operetka”, urodził się 4 sierpnia 1904 r. w Małoszycach. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim i zaczął pracę w sądownictwie, ale po udanym debiucie tomem groteskowych opowiadań pt. „Pamiętnik z okresu dojrzewania” (1933) poświęcił się wyłącznie literaturze.

W młodości bywał częstym gościem we Wsoli, gdzie mieszkał wraz z rodziną brat Witolda – Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku. W sierpniu 1939 roku Gombrowicz wybrał się w podróż do Argentyny, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. Przebywał tam do 1963 roku. W tym samym roku na zaproszenie Fundacji Forda Gombrowicz wyjechał na roczny pobyt do Berlina. Później przeniósł się do Francji, gdzie związał się z poznaną tam młodą kanadyjską romanistką, Ritą Labrosse, i osiadł na stałe w Vence koło Nicei.

Zmarł w nocy z 24 na 25 lipca 1969 r. Miał 65 lat. Pisarza zabiła astma, na którą chorował niemal całe życie. Wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz, pisała o jego śmierci do krytyka i publicysty Konstantego Jeleńskiego: „W ciągu dwóch ostatnich dni miał ataki astmy, był bardzo słaby. Na godzinę przed śmiercią dałam mu malin, które zjadł z przyjemnością. Poprosił mnie o kieliszek burgunda i powiedział, że jeden łyk go upił. Zasnął”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone