SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Akt oskarżenia dla szefa rolniczego OPZZ. Miał wyłudzić 2 mln zł

fot. Pixabay

Jest akt oskarżenia dla szefa rolniczego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Sławomira Izdebskiego. Wraz z synem, Damianem I., mieli wyłudzić od rolników prawie dwa miliony złotych.

Sprawa związania jest z Grupą Producencką „Nasze Zboże”. Prowadził ją szef rolniczego OPZZ wraz z synem. Firma skupowała rzepak, kukurydzę, owies, żyto, nawozy, a nawet cement.

Oskarżony Sławomir Izdebski wraz z Damianem I. przyjmowali towar od rolników nie płacąc za niego – wyjaśnia rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Siedlcach Krystyna Gołąbek. – Spółka nie posiadała środków na regulowanie zobowiązań. Mężczyźni mieli świadomość, że nie będą w stanie zapłacić za nabywane usługi i towary – dodaje.

Sytuacja naprawdę wygląda inaczej – przekonuje przewodniczący. – Nikt od nikogo nie kupował towarów po to, by oszukiwać. W momencie kiedy Grupa Producencka „Nasze Zboże” nie dostała kredytu tracąc płynność finansową, pewna cześć kontrahentów pieniędzy po prostu nie otrzymała – tłumaczy Izdebski.

Pierwsi pokrzywdzeni zgłosili się do prokuratury w 2016 roku. Z aktu oskarżenia wynika, że proceder związany z wyłudzeniami trwał od 2013 r. W sumie pokrzywdzonych jest 40 rolników.

Szefowi rolniczego OPZZ i jego synowi grozi do 10 lat więzienia. Sławomir Izdebski jest także oskarżony o wyłudzenie 170 tys. podatku VAT. Chodzi o wystawianie faktur za usługi, których nie było.

Czytaj też:

Protest rolników na A2. Blokowali trasę w rejonie węzła „Pruszków”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone