SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koronawirus vs turystyka. Branża może stracić nawet 50 mld dolarów

Koronawirus we Włoszech/fot. EPA/CESARE ABBATE Dostawca: PAP/EPA

Nawet 50 miliardów dolarów może stracić światowa branża turystyczna w związku z koronawirusem. Takie dane opublikowała Światowa Organizacja Turystyki. Najbardziej narażone na straty są regiony Azji i Pacyfiku, gdzie według prognoz, spadek przyjazdów turystów może wynieść do 12 procent. – Branża przetrwa ten kryzys, choć ucierpią małe przedsiębiorstwa – mówił w „Poranku RDC” ekspert ds. turystyki dr Wojciech Fedyk.

To oznacza problemy także dla polskich firm, które organizują wyjazdy w te rejony, ale też np. do Włoch. Tu skala jest większa, bo to nie tylko biura podróży, ale też np. piloci wycieczek, czy firmy autokarowe.

Branża przetrwa ten kryzys, choć nie będzie łatwo – mówił w „Poranku RDC” ekspert ds. turystyki, były dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej – dr Wojciech Fedyk. – Oczywiście, że przeżyje, tak jak kiedyś przeżyła wybuch wulkanu na Islandii, aczkolwiek nie jest to prosta sytuacja, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo turystyka przyjazdowa i wyjazdowa oparta jest właśnie na tego typu przedsiębiorstwach, które żyją z bardzo niewielkiej marży – tłumaczył.

Ekspert dodał, że firmom nie pomaga panika związana z koronawirusem, szczególnie w w obecnym okresie kontraktowania wielu usług.

Nie ma dla nich odpowiednich zabezpieczeń w polskim prawie – mówił Fedyk. – Biura podróży wnioskują o możliwość takich zmian w przepisach prawa, aby w sytuacjach nadzwyczajnych ten turystyczny fundusz gwarancyjny mógł być też takim źródłem wsparcia operatorów w turystyce przyjazdowej i wyjazdowej, chociaż de facto został powołany głównie, aby chronić interes klientów. To jest pewna nierównowaga, która istnieje w polskim systemie prawnym – wyjaśniał.

W Europie największe ognisko koronawirusa występuje we Włoszech. LOT zawiesił do 12 marca włącznie wszystkie rejsy do tego kraju. Z kolei linie Wizz Air poinformowały o zawieszeniu lotów na północ Włoch do 13 marca.

Turystyka na świecie

W związku z epidemią koronawirusa Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) zrewidowała swoje prognozy na 2020 rok dla międzynarodowych przyjazdów turystycznych. Wynika z nich, że nastąpi spadek międzynarodowych wyjazdów turystycznych od 1 proc. do 3 proc., co ma się przełożyć – według szacunków – na utratę wpływów dla branży turystycznej w wysokości 30-50 mld dol – poinformowała w komunikacie UNWTO. Jak dodano, przed wybuchem koronawirusa, organizacja przewidywała w tym roku wzrosty dla światowej turystyki, między 3 a 4 proc.

Według szacunków UNWTO, najbardziej turystycznie z powodu epidemii koronawirusa ucierpią regiony Azji i Pacyfiku. „To będą regiony najbardziej dotknięte, z przewidywanym spadkiem liczby przyjazdów turystów z 9 proc. do 12 proc. Szacunki dotyczące innych regionów świata są obecnie przedwczesne ze względu na szybko zmieniającą się sytuację” – wskazała organizacja. Jednocześnie podkreśliła, że wszelkie szacunki „należy traktować ostrożnie i prawdopodobnie zostaną one zaktualizowane”.

Posłuchaj rozmowy:

Poranek RDC: koronawirus vs. branża turystyczna

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone