SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Wojsko zbuduje most w Szeligach k. Płocka. Czy pokryje koszty budowy?

fot. Marcin Zawadka Wójt Gminy Słupno/Facebook

W Szeligach powstanie tymczasowy most. Wcześniejszy został zerwany w wyniku ubiegłotygodniowej nawałnicy. Przeprawę, która będzie służyła mieszkańcom gminy Słupno w powiecie płockim do czasu odbudowania poprzedniej, zbuduje wojsko. Możliwe, że wojsko pokryje także koszty budowy.

Czekamy na decyzję przełożonych. Jeżeli decyzją ministra obrony narodowej będzie to kwestia zarządzania kryzysowego, to koszt będzie ponosiło wojsko – mówi major Justyna Murawska-Pytel z 2. pułku inżynieryjnego w Inowrocławiu

Na zbudowanie 30-metrowego mostu w Szeligach złożonego z 10 modułów żołnierze z Inowrocławia będą potrzebowali około pięciu dni. Z kolei most w Mijakowie koło Słupna uszkodzony przez żywioł w mniejszym stopniu gmina odbuduje sama.

Wsparcie żołnierzy

Gmina Słupno niedaleko Płocka ucierpiała najbardziej wskutek nawałnic, które nawiedziły północne Mazowsze w ostatnich dniach. Ulewny deszcz spowodował nie tylko zerwanie mostów, lecz także wylanie rzeki Słupianki. Ponadto zniszczeniu uległy przepusty, budynek szkoły oraz przedszkola, podtopione zostały posesje i pola uprawne. Wójt Marcin Zawadka ogłosił pogotowie powodziowe oraz zawnioskował do wojewody o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Wniosek został odrzucony. Jednocześnie, jak mówił wójt, wojewoda zadeklarował pomoc w odbudowie zniszczonej infrastruktury.

Pan wojewoda wystosował pismo do ministra Błaszczyka (ministra obrony narodowej – red.) o wsparcie przez żołnierzy, żeby stworzyć mosty pontonowe. Zobowiązał się też do wsparcia gminy w odbudowie mostów. Mam nadzieję, że otrzymamy środki finansowe – mówił Zawadka.

Są u nas żołnierze 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, którzy analizują możliwość umocowania przyczółków przepraw mostowych na zerwanych mostach. Jeden z takich mostów powstanie w miejscowości Szeligi. Jeśli chodzi o Mijakowo, to kwestia do dyskusji – tłumaczył wójt.

Odszkodowania

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął wypłacanie pieniędzy poszkodowanym. – Przyspieszamy procedurę związaną z wypłatami odszkodowań dla rolników – tzw. klęskowe. My jako gmina powołaliśmy komisję do wypłat odszkodowań dla mieszkańców, których domostwa zostały zalane. Można więc zgłaszać się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej po wypłaty – mówi Zawadka.

Szczegółowe informacje na temat składania wniosków i wysokości odszkodowań można znaleźć TUTAJ oraz pod numerami telefonów: 24 267 95 75 (szkody w gospodarstwach rolnych), 24 261 91 78 (szkody w budynkach mieszkalnych i gospodarczych).

Czytaj też:

Jest decyzja ws. ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w gm. Słupno

Mieszkańcy gminy Słupno k. Płocka odcięci od świata. Pomoże wojsko

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone