SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wojna w Ukrainie. Sześciu cywilów zabitych w obwodzie donieckim

Wojna w Ukrainie/fot. Policja/Telegram

Dziś 82. dzień wojny w Ukrainie. Ukraińska armia odniosła symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa, zbliżając się do granicy z Rosją. W obwodzie udaje się wznowić dostawy gazu. W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dziesięć miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; są zabici i ranni – powiadomiła ukraińska policja w poniedziałek.

Sześć osób zginęło, a 12 zostało rannych w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów z różnych rodzajów uzbrojenia oraz w rezultacie ataków lotniczych – powiadomiła policja tego regionu na wschodzie Ukrainy.

Wcześniej podano, że w ciągu doby Rosjanie ostrzeliwali dziesięć miejscowości w obwodzie donieckim, niszcząc 36 obiektów cywilnych.

Rosjanie atakowali rakietami z powietrza, prowadzili też ostrzał m.in. z czołgów, artylerii ciężkiej i wyrzutni rakietowych Grad i Smiercz.

Rosjanie ostrzelali 10 miejscowości w obwodzie donieckim; są zabici

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dziesięć miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; są zabici i ranni – powiadomiła ukraińska policja w poniedziałek.

Zniszczonych zostało 36 obiektów cywilnych, w tym budynki mieszkalne, meczet, fabryka, obiekty krytycznej infrastruktury.

Atakowane były Mariupol, Awdijiwka, Toreck, Łyman, Sołedar, Zalizne, Bachmut, Nju-Jork, Dibrowa, Bachmuckie. Rosjanie atakowali z powietrza, prowadzili ostrzał m.in. z czołgów, artylerii ciężkiej i wyrzutni rakietowych Grad i Smiercz.

Rosjanie wyparci z Charkowa prawie do granicy

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie przedstawiające kilkudziesięciu żołnierzy w narodowych kolorach niebieskim i żółtym stojących przy posterunku granicznym kraju. Według doniesień należą do brygady ochotników z Charkowa.

Ukraińskie wojsko już w ostatnich dniach informowało, że stopniowo wypiera wojska rosyjskie w okolicach Charkowa.

Rosja wycofała już swoje wojska z północnej Ukrainy, po tym, jak zostały one zatrzymane w pobliżu stolicy kraju, Kijowa.

Moskwa koncentruje obecnie swoją ofensywę na wschodnich regionach Ukrainy – Doniecku i Ługańsku, gdzie prorosyjscy separatyści, z pomocą Rosji, kontrolują niektóre obszary od 2014 roku.

Do Charkowa wraca życie

Operator ukraińskiego systemu tranzytowego gazu poinformował w weekend, że wznowił pracę dwóch stacji dystrybucyjnych w obwodzie charkowskim i przywrócił dostawy gazu do ponad 3 tys. odbiorców.

Obie stacje zostały wyłączone z powodu uszkodzenia głównego gazociągu w rejonie Charkowa w wyniku działań wojennych” – poinformował operator.

W komunikacie podano, że około 54 stacje dystrybucji gazu w siedmiu regionach Ukrainy pozostają wyłączone.

Walki o Ługańsk

Pod kontrolą sił ukraińskich znajduje się około 10 proc. terytorium obwodu ługańskiego na wschodzie kraju – napisał w niedzielę szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

Jak poinformował, obecnie Ukraińcy kontrolują okolice miast Rubiżne, Lisiczańsk, Siewierodonieck, miejscowości Hirske oraz terytorium wzdłuż trasy Lisiczańsk-Bachmut do granicy z obwodem donieckim.

Hajdaj dodał, że „orki celowo ostrzelały jeden z budynków szpitala w Siewierodoniecku, w wyniku ostrzału wybuchł pożar (…) Wcześniej w szpitalu było dostępnych 300 łóżek dla pacjentów, teraz jest ich tylko 100″. Jak podkreślił, „należy pamiętać, że w mieście pozostaje jeszcze 10 tys. osób, a kolejne 5 tys. znajduje się w okolicznych wsiach”.

Szef władz obwodowych przekazał również, że kontynuowana jest ewakuacja Siewierodoniecka, a w okolicznych wioskach trwają walki

Cyberatak na administrację Lwowa

W W wyniku piątkowego ataku nie można było korzystać z niektórych usług komunalnych – napisał na Facebooku zastępca mera Lwowa Andrij Moskalenko.

Niektóre z nich udało się przywrócić w niedzielę.

Hakerzy przechwycili również wewnętrzne informacje administracji miasta, które następnie były publikowane na „wrogich” kanałach informacyjnych w serwisie Telegram – napisał Moskalenko.


Woda wymyła zakopane ciała ofiar

W oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych, co, podobnie jak pożary, jest efektem podejmowanych przez okupantów prób napraw w mieście – poinformował w niedzielę wieczorem doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

– Sytuacja humanitarna pogarsza się bez względu na to, że okupanci udają, że coś zmienia się na lepsze. Stale próbują coś zrobić, ale im to nie wychodzi… Próbują naprawić elektryczność – mamy pożary. Woda płynie ulicami tak szybko, że podmywa miejsca pochówku w podwórzach. (…) Dochodzi do wymywania ciał zmarłych z tych grobów – powiedział Andriuszczenko.

Doradca mera podkreślił, że w oblężonym mieście brakuje żywności i wody pitnej.

Czytaj też: Wojna w Ukrainie. Atak rakietowy we Lwowie i bombowy w Mariupolu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone